Společnost Uranium One uzavřela 29. listopadu 2021 dohodu s Alpha Lithium o společném podniku na těžbu lithia v argentinském ložisku Tolillar.

Solná pláň Tolillar. (Zdroj: Aplha Litihum)
Solná pláň Tolillar. (Zdroj: Aplha Litihum)

Ložisko zabírá plochu 27 500 hektarů a leží v argentinské provincii Salta ve světoznámém „lithiovém trojúhelníku“. V tomto regionu se soustřeďují minerály s velkou koncentrací lithia.

Podle podepsané dohody společnost Uranium One Holding N.V., dceřiná firma ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, koupí za 30 milionů dolarů 15 % akcií společnosti Alpha One Lithium B.V. Zbývající podíl bude vlastnit kanadské společnost Alpha Lithium Corporation. Uranium One bude mít v budoucnu možnost do společného podniku investovat další finanční prostředky až do výše 50 % akcií.

Cílem ruské těžařské společnosti je touto cestou diverzifikovat své aktivity a následovat rostoucí zájem o kovy vzácných zemin kvůli pokročilým průmyslovým technologiím.

„Nezbytným prvkem pro budoucí zelenou ekonomiku je právě lithium, a proto se Rosatom zaměřuje tímto směrem. Argentinský projekt budeme realizovat podle principů udržitelného rozvoje a plánujeme při těžbě zohledňovat zájmy místních komunit, používat inovativní technologie s minimálním dopadem na životní prostředí a podporovat programy vědecké a technické spolupráce,“ uvedl prezident společnosti Uranium One Group Andrej Šutov.

„Jsme rádi, že začínáme spolupracovat s Uranium One. Schopnosti této společnosti realizovat velké projekty a její zkušenosti s těžbou a zpracováním nerostů po celém světě jsou nedocenitelné pro zajištění hladkého rozvoje ložiska Tolillar. Její zájem o lithiový průmysl je dokladem toho, že lithium bude mít rozhodující vliv na budoucí podobu světového hospodářství, a také známkou důvěry v činnost společnosti Alpha Lithium v posledních letech,“ řekl prezident společnosti Alpha Lithium Brad Nichol.

Průzkumy na solné pláni Tolillar před společnou těžbou Uranium One a Alpha Lithium. (Zdroj: Alpha Lithium)
Průzkumy na solné pláni Tolillar před společnou těžbou Uranium One a Alpha Lithium. (Zdroj: Alpha Lithium)

Společnosti Uranium One a Alpha Lithium

Uranium One je mezinárodní skupinou tvořící součást do skupiny společností TENEX, která spadá pod Rosatom. Patří mezi největší holdingy na světě těžící uran a v posledních letech diverzifikuje své aktivity o nové oblasti jako jsou biopaliva a kovy vzácných zemin.

Alpha Litihum je společnost registrovaná v Kanadě, která se zabývá těžbou lithia na solných pláních Hombre Muerto a Tolillar (jedno z posledních argentinských ložisek lithia, kde ještě nezačala těžba). Firma vlastní všechna povolení k průzkumu a těžbě ložiska Tolillar.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..