Demontáž tlakové nádoby reaktoru 1. bloku švédské jaderné elektrárny Barsebäck dokončila 6. prosince 2021 německá inženýringová společnost NUKEM Technologies (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) v konsorciu s Uniper Anlagenservice. Jde o první ze čtyř švédských reaktorů, které NUKEM Technologies rozebere.

Demontáž 600MWe varného reaktoru prvního bloku JE Barsebäck ve Švédsku. (Zdroj: Rosatom)
Demontáž 600MWe varného reaktoru prvního bloku JE Barsebäck ve Švédsku. (Zdroj: Rosatom)

V roce 2019 zvítězilo konsorcium UNNU (společnosti Uniper Anlagen service a NUKEM Technologies) v tendru na demontáž celkem čtyř reaktorů ve švédských jaderných elektrárnách Barsebäck a Oskarshamn. Rozebírání a vytahování reaktorových nádob probíhá postupně, nejprve tím projdou dva reaktory v Barsebäcku a poté dva reaktory v Oskarshamnu. Díky tomu je možné optimalizovat technologické procesy a vytvořit jednotnou materiálovou a technickou základnu, což snižuje náklady na vyřazování obou elektráren z provozu.

Reaktor 1. bloku elektrárny Barsebäck byl rozřezán na prstence vysoké 0,9 až 1,8 metru. Každý z prstenců váží 12 až 24 tun a celkově jde o 430 tun speciální oceli. Všech 13 prstenců a dno bylo potom vyjmuto z šachty reaktoru do prostoru, kde probíhá další řezání kvůli balení jednotlivých dílů do kontejnerů. Celá demontáž jednoho reaktoru zabere 13 měsíců.

Zkušenosti z této první reaktorové nádoby budou přeneseny do projektu demontáže zbývajících tří, aby byl optimalizován průběh a dosáhlo se co největší efektivity a bezpečnosti. Tepelné řezání se velmi dobře osvědčilo už při rozebírání reaktorů v německých jaderných elektrárnách. Podle plánů by demontáž všech čtyř tlakových nádob reaktorů ve Švédsku měla skončit v roce 2024.

„Dokončení demontáže prvního reaktoru a jeho vytažení z reaktorové šachty je důležitý krokem v celém náročném projektu jak z pohledu zákazníka, tak i pro nás a naše partnery. Díky zkušenostem z prvního reaktoru můžeme optimalizovat technologické procesy i přístrojové vybavení, a navíc zefektivnit spolupráci se zákazníkem a s partnery v rámci konsorcia. S ohledem na efektivní technologii, silný tým a získané zkušenosti si jsem jistý, že demontáž zbývajících tří reaktorů proběhne ve smluvních termínech a za dodržení nejvyšších standardů kvality a bezpečnosti,“ uvedl výkonný ředitel NUKEM Technologies Sergej Molodcov.

NUKEM Technologie sídlící v německém Alzenau působí po celém světě v oblasti nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem, vyřazování jaderných zařízení z provozu apod. Od roku 2021 je součástí palivové společnosti TVEL, která má v rámci Rosatomu na starosti výrobu jaderného paliva a konec životního cyklu paliva a jaderných objektů.

O JE Barsebäck

Jadernou elektrárnu Barsebäck postavila švédská společnost ASEA Atom. V roce 1975 byl spuštěn první blok s varným reaktorem a v roce 1977 následoval druhý. Přístup švédské vlády k jaderné energetice je velice proměnlivý a tato elektrárna se stala jeho první obětí. Provoz 1. bloku byl po intenzivních diskuzích s provozovatelem ukončen v roce 1999 po pouhých 24 letech provozu. V roce 2005 byl uzavřen blok Barsebäck 2 a v roce 2016 Oskarshamn 2. Nejstarší švédský jaderný blok velkého výkonu následoval až v roce 2017 po 45 letech provozu.

Ve Švédsku nyní zůstává v provozu celkem 5 bloků z 80. let 20. stol. v jaderných elektrárnách Ringhals a Forsmark.

Zdroj: Tisková zpráva, World-nuclear.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..