Skupina Solar Global uzavřela významný kontrakt na dodávku elektrolyzéru, díky kterému bude moci dodávat zelený vodík vyrobený pomocí elektřiny ze střešní solární elektrárny. Nová vodíková čerpací stanice, která vznikne v Napajedlech (Zlínský kraj), umožní v současnosti jako jediná v ČR tankovat osobní vozidla na plný plnicí tlak. Jde navíc o první elektrolyzér v Česku, který vyrobí vodík s pomocí solární energie.

 Vizualizace vodíkové plnicí stanice. (Zdroj: Solar Global)
Vizualizace vodíkové plnicí stanice. (Zdroj: Solar Global)

Zařízení pro instalaci v Napajedlech dodá německá společnost H-TEC SYSTEMS. Jedná se o elektrolyzér s polymerní elektrolytovou membránou (PEM) o jmenovitém výkonu 225 kilowattů. Výrobní kapacita vodíku je až 100 kilogramů za den. Takové množství vodíku stačí na ujetí zhruba 10 tisíc kilometrů osobním vozem s vodíkovým pohonem. Podobné množství vodíku stačí také na ujetí 1 000 kilometrů autobusu na vodíkový pohon.

„Vodík je novým motorem změn v energetice. Naše skupina patří mezi pionýry rozvoje solární energetiky v Česku, je tak pro nás logickým krokem vstoupit mezi prvními do vodíkové ekonomiky. Věříme, že právě zelený vodík vyráběný pomocí energie z obnovitelných zdrojů umožní dekarbonizovat energetiku, průmysl i mobilitu,“ uvádí k projektu SG Hydrogen Vítězslav Skopal, předseda představenstva a zakladatel skupiny Solar Global.

Potřebnou energii pro výrobu vodíku dodá střešní fotovoltaická elektrárna o výkonu 600 kilowattů. „Značný výkonový rozsah elektrolyzéru a jeho rychlá výkonová odezva nám umožňují maximálně se přizpůsobit proměnlivé výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Takto vyrobený „zelený“ vodík bude čerpací stanice ve městě Napajedla moci tankovat nejen do nákladních vozidel a autobusů, ale rovněž do osobních automobilů s ekologickým vodíkovým pohonem, jako je například Toyota Mirai nebo Hyundai Nexo,“ uvádí předpokládané využití zeleného vodíku Vítězslav Skopal.

Vodíková mobilita je zatím na českém trhu v začátcích. Dynamický rozvoj však mohou přinést výhody vodíku oproti elektromobilitě. Obrovskou výhodou ve srovnání s nabíjecími stanicemi elektrovozidel je velmi krátká doba načerpání vodíku do vozidla a díky vyspělým technologiím rovněž vysoká bezpečnost celého řetězce výroby i spotřeby vodíku. U osobních vodíkových vozidel je doba načerpání „plných nádrží“ možná i za pouhé tři minuty, přičemž dojezd takového vozidla je cca 800 km i více. Ročně tak bude moct v Napajedlech plně natankovat více než 2 000 osobních vodíkových automobilů nebo 500 až 1 000 autobusů či nákladních vozidel.

Stávající vodíkové plnicí stanice v ČR umožňují plnit tlakové nádoby osobních vozů pouze na zhruba poloviční tlak (cca 300 až 400 bar), a tím je také omezen dojezd takto plněných vozidel cca na polovinu oproti dojezdu při dosažení předepsaného plnicího tlaku (700 bar a více). Plnění tlakem 700 a více barů je další výhodou projektu SG Hydrogen v Napajedlech.

Elektrolyzéry od německé společnosti H-TEC SYSTEMS. (Zdroj: Solar Global)
Elektrolyzéry od německé společnosti H-TEC SYSTEMS. (Zdroj: Solar Global)

Technologické centrum Solar Global

Projekt výroby zeleného vodíku je pilotním řešením v rámci dlouhodobé strategie skupiny Solar Global, která sází na postupný nástup klimaticky neutrální ekonomiky založené na obnovitelných zdrojích energie a dalších chytrých řešeních, mezi které patří právě různé formy ukládání energie – ať již do chemických baterií nebo právě do výroby zeleného vodíku.

Centrem aktivit skupiny Solar Global pro spojení vodíku a solární energie je letos v březnu spuštěné vývojové a logistické centrum v průmyslové zóně Napajedla na Zlínsku. Budova je situována v těsné blízkosti dálniční sítě a nabízí tak ideální zázemí a podmínky pro distribuci produktů, komponent i kompletních systémů pro energetiku. Skupina do nové budovy investovala částku přesahující 100 milionů Kč.

„Doba uhelná pomalu končí. Tato výzva představuje zajímavé příležitosti pro české technologické společnosti, které se mohou uplatnit na evropských trzích s řešeními pro moderní energetiku. Naše technologické centrum přináší na Zlínsko zajímavou perspektivu nového oboru spojujícího rozvoj obnovitelných zdrojů s akumulací energie. Vytvoříme pracovní místa s přidanou hodnotou, která nabídnou možnost podílet se na modernizaci nejen české energetiky,” uzavírá představením dalších plánů své skupiny Vítězslav Skopal, zakladatel společnosti Solar Global.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..