EDF Energy „se okamžitě pustí“ do práce na dvou jednotkách EPR v jaderné elektrárně Sizewell C v Suffolku, UK, hned jak získá vládní povolení, které by mělo přijít během 6 měsíců, uvedla ředitelka projektu pro financování Julia Pykeová. Dodala, že společnost pracuje na tom, aby nové bloky využívaly palivo s recyklovaným uranem.

Vizualizace dvou bloků EPR v elektrárně Sizewell C. (Zdroj: EDF Energy)
Vizualizace dvou bloků EPR v elektrárně Sizewell C. (Zdroj: EDF Energy)

Prohlásila to na své prezentaci během konference Nuclear2021 britské Nuclear Industry Association v Londýně 2. prosince. “Jakmile budeme mít potřebná povolení, můžeme se do toho pustit. Doufáme, že získáme všechna povolení v první polovině příštího roku,” uvedla společnost. EDF Energy požádala o Development Consent Order (stavební povolení, potřebné pro infrastrukturní projekty ve Spojeném království) v květnu 2020 po čtyřech kolech veřejných slyšení, která začala v roce 2012.

Dodavatelský řetězec projektu Sizewell C bude ze 70 % britský a vytvoří 70 000 pracovních míst včetně 1500 stážistů, uvedla Pykeová.

Snižování ekologického dopadu Sizewell C

EDF Energy se také intenzivně snaží snížit vliv Sizewell C na životní prostředí a tyto snahy zdokumentovat. Nedávná zpráva, kterou EDF Energy pověřila společnost Ricardo Energy & Environment a nezávislé ověření zadala inženýrské konzultační společnosti WSP, uvádí, že Hinkley Point C bude produkovat 5,5 g oxidu uhličitého na 1 kWh elektřiny. “To je o něco méně, než dosud nejnižší dosažené emise při výrobě elektřiny v tomto měřítku,“ uvedla Pykeová.

“Jádro zanechává slabou stopu,” uvedla a zdůraznila, že EDF Energy chce být “dobrým správcem pro zemi v okolí elektrárny a pečovat o ni”. Celkový areál Sizewell, který zahrnuje řadu Sizewell A (dva reaktory Magnox, které jsou právě v likvidaci), fungující tlakovodní reaktor v Sizewell B a potenciálně dva EPR v Sizewell C, sousedí s chráněnou přírodní rezervací Minserve. Pykeová uvedla, že “aktivity, které plánujeme, by měly vést ke zvýšení biodiverzity v Sizewellu o 19 % ve srovnání s tím, když Sizewell C nebude.“

Další směr, v němž EDF Energy pracuje na snížení potenciálního environmentálního vlivu Sizewell C, je „hledání cest, jak zcela vyloučit použití čerstvě vytěženého uranu“, uvedla Pykeová. To znamená použití uranu extrahovaného z vyhořelého jaderného paliva, separovaného od vysoce radioaktivního odpadu určeného k dlouhodobému uložení.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..