Přímořská města Lubiatowo a Kopalino v polském okrese Choczewo byly uvedeny jako preferovaná lokalita pro první velkou jadernou elektrárnu v zemi. Tuto volbu oznámila Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ), státní společnost, která hodlá postavit až šest nových bloků ve více lokalitách do roku 2040.

Přímořská lokalita Lubiatowo-Kopalino a lokalita Żarnowiec, ležící na břehu jezera, na mapě Polska. (Zdroj: PEJ)
Přímořská lokalita Lubiatowo-Kopalino a lokalita Żarnowiec, ležící na břehu jezera, na mapě Polska. (Zdroj: PEJ)

PEJ uvedla, že za pomoci společnosti Jacobs coby technického poradce v této oblasti již od roku 2017 provádí velmi detailní environmentální a geografické studie. Potenciální výstavba jaderné elektrárny v Choczewo je předmětem veřejné diskuze už od zahájení polského jaderného programu v roce 2011. Důsledkem vládních snah zvýšit v celé zemi povědomí o jaderné energetice jsou, kromě jiného, tři místní informační centra v této oblasti. Mají “umožnit každému vytvořit si vlastní názor”.

Ta “podstatná část” práce na vyhodnocení environmentálního vlivu už je hotova, uvedla PEJ, když oznámila preferovanou lokalitu. Dodává, že jak národní, tak celoevropská legislativa se za dobu studie změnila, což musí závěrečná zpráva zohlednit. “Právě proto plánujeme dokončit zprávu a předložit ji generálnímu řediteli ochrany životního prostředí v prvním čtvrtletí příštího roku, až vstoupí v platnost tyto dodatečné regulace,” uvádí.

Výběr lokalit

PEJ začala studii s 92 potenciálními místy, uvádí společnost. Byly vybrány podle “takových faktorů, jako je ráz krajiny, dostupnost chladicí vody, blízkost chráněných území, včetně lokalit Natura 2000, a přítomnost rozšiřitelných infrastrukturních prvků, například elektrických rozvodů, železnic a silnic“. (Natura 2000 je koordinovaná síť chráněných území po celé Evropské unii.)

Studie ukázala, že právě provincie Pomořansko je z těchto hledisek vhodná, a v Lubiatowo-Kopalinu a Żarnowieci začaly detailnější průzkumy. Ty pak potvrdily, že Lubiatowo-Kopalino “je tou nejlepší možností z hlediska prostředí a bezpečí obyvatel”, uvedla PEJ.

“Chceme, ať je celý investiční proces v projektu na výstavbu první jaderné elektrárny v Polsku transparentní, zodpovědný a ať se od začátku držíme těch nejvyšších standardů,“ uvedl Tomasz Stępień, manažer PEJ. „Dlouhodobá a komplexní analýza“ všech míst, kde by nová elektrárna mohla stát, byla v předchozích letech pro společnost prioritou číslo jedna, dodává.

PEJ zmínila nedávný průzkum veřejného mínění, v němž 74 % respondentů podpořilo výstavbu jaderných elektráren v Polsku a 63 % dotázaných obyvatel Choczewa, Gniewina a Korkowy souhlasilo s výstavbou v Pomořansku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..