První evropský reaktor EPR dosáhl 21. prosince 2021 kritičnosti. Stal se jím 3. blok jaderné elektrárny Olkiluoto ve Finsku.

Reaktorový sál 3. bloku elektrárny Olkiluoto s reaktorem EPR. (Zdroj: TVO)
Reaktorový sál 3. bloku elektrárny Olkiluoto s reaktorem EPR. (Zdroj: TVO)

Olkiluoto 3 je pátým jaderným blokem ve Finsku a prvním, který zde byl za posledních 40 let spuštěn. Po uvedení do komerčního provozu pokryje zhruba 14 % spotřeby elektřiny v zemi. K síti by měl být blok připojen na konci ledna 2022.

„Tento okamžik bude provždy připomínkou usilovné práce při spouštění nové jaderné elektrárny. Odráží silnou odbornost a vůli uskutečnit největší finskou věc pro klima,“ uvedl starší viceprezident pro výrobu elektřiny společnosti TVO Marjo Mustonen.

Generální ředitel Framatomu Bernard Fontana doplnil: „Tento milník dláždí cestu bezpečné, spolehlivé a nízkouhlíkové výrobě elektřiny pro obyvatele Finska.“ Francouzská společnost Framatome bude novému bloku poskytovat služby jako výrobu paliva a podporu při provozu a údržbě.

„Chtěla bych pogratulovat společnosti TVO a všem jejím partnerům za dokončení 3. bloku Olkiluoto. Tento blok bude sloužit Finům po mnoho desetiletí a dá jim vydatný, stabilní, čistý, spolehlivý a dostupný zdroj elektřiny, jehož význam je nám nyní bolestivě připomínán,“ řekla generální ředitelka Světové jaderné asociace WNA Sama Bilbao y Leonová.

Projekt Olkiluoto 3

Výstavbu pátého jaderného bloku schválil finský parlament v roce 2002. Hlasování bylo bedlivě sledováno, protože šlo po deseti letech o první rozhodnutí o výstavbě nového jaderného bloku v západní Evropě. Později byla vybrána lokalita Olkiluoto, která je domovem pro dva starší bloky provozované společností TVO.

Za technologii byl vybrán 1600MWe reaktor EPR od společnosti Framatome ANP na základě provozních nákladů. Turbínu a generátory dodávala společnost Siemens. TVO podepsala smlouvu s fixní cenou 3,2 miliard eur se společnostmi Areva NP a Siemens v prosinci 2003 a výstavba začala o dva roky později. Podle původních plánů měl blok vstoupit do komerčního provozu v roce 2009, ale došlo k řadě průtahů.

Třetí blok v Olkiluotu. (Zdroj: TVO)
Třetí blok v Olkiluotu. (Zdroj: TVO)

Spouštění

Provozní povolení udělila finská vláda v březnu 2019. Povolení k zavezení paliva vydal finský jaderný dozor STUK letos v březnu. Zavážení paliva bylo dokončeno 1. dubna a dosažení kritičnosti se očekávalo už v říjnu. Kvůli dodatečné revizi turbíny ale bylo odloženo.

Po spuštění reaktoru bude následovat postupné zvyšování výkonu a provozní zkoušky. Výroba elektřiny se rozběhne při 30% výkonu, k čemuž by mělo dojít na konci ledna 2022. Produkce elektřiny za běžných podmínek začne podle plánů v červnu.

Další bloky EPR

První bloky EPR se do provozu dostaly v Číně v jaderné elektrárně Tchaj-šan (angl. Taishan). Blok číslo jedna byl uveden do provozu v roce 2018 a druhý blok v roce 2019. V Evropě se EPR staví ve Francii a Anglii. Třetí blok francouzské jaderné elektrárny Flamanville by měl být spuštěn v roce 2023 a uveden do komerčního provozu o rok později. Dva bloky v britské Hinkley Point C mají vstoupit do komerčního provozu v letech 2026 a 2027.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..