NuScale Power oznámila 14. prosince 2021 plány na spojení se Spring Valley Acquisition Corp na vytvoření první energetického společnosti svého druhu, která urychlí komercionalizaci malého reaktoru NuScale.

Vizualizace jaderné elektrárny s reaktory NuScale. (Zdroj: NuScale)
Vizualizace jaderné elektrárny s reaktory NuScale. (Zdroj: NuScale)

Nová společnost ponese název NuScale Power Corporation a bude ze 60 % ovládaná současným vlastníkem NuScale Power, společností Fluor Corporation.

„NuScale staví jaderné technologie nové generace, které jsou bezpečnější, univerzálnější a cenově výhodnější než kdy dřív. Velikost našich ambicí je srovnatelná jedině se světovou potřebou dekarbonizace a nyní je ten pravý čas pro urychlení naší snahy přinést zákazníkům průkopnickou technologii. Spring Valley bude pro NuScale důležitým strategickým partnerem, se kterým společně vstoupíme do další fáze růstu a získáme přední pozici v udržitelné energetice,“ řekl prezident NuScale Power John Hopkins.

NuScale je tlakovodní reaktor, který má všechny klíčové součásti jako parogenerátory a tepelné výměníky integrované do jednoho bloku schopného produkovat až 77 MWe. V roce 2020 se stal prvním a zatím jediným malým reaktorem, který získal schválení standardního projektu od amerického regulačního úřadu Nuclear regulátory Commission. Společnost nabízí bloky se čtyřmi, šesti nebo dvanácti moduly pod komerčním názvem VOYGR.

V současnosti společnost pracuje s Utah Associated Municipal Power Systems na výstavbě jaderné elektrárny NuScale VOYGR. Do roku 2029 by měla být hotová v Idaho National Laboratory spadající pod americké ministerstvo energetiky. Snaží se i o výstavbu v dalších zemích, nyní má podepsáno 19 memorand o porozumění s 11 státy.

„Společnost Fluor očekává, že tato fúze podpoří a zrychlí cestu ke komercionalizaci reaktoru NuScale,“ uvedl výkonný ředitel Fluoru Alan Boeckmann. Dodal, že jde o další krok v plánu na spolupráci s americkým kongresem a ministerstvem energetiky při komercionalizaci malých reaktorů, se kterým šla společnost na veřejnost před 10 lety. „Dnes jsme získali další důkaz toho, že model financování, kdy vláda sdílí část nákladů na výstavbu referenčního bloku, může přilákat soukromé investory a přinést potřebné výsledky,“ doplnil Boeckmann.

Fúze by měla být dokončena v první polovině roku 2022 a musí být ještě schválena akcionáři společnosti Spring Valley.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..