Qatar Investment Authority (QIA), státní investiční fond Kataru, se stal posledním akcionářem v Rolls-Royce SMR Ltd. Projektová společnost, která se chystá uvést na trh nový typ reaktoru, teď už má všechno potřebné financování, uvedla skupina Rolls-Royce Group.

Vizualizace bloku s reaktorem Rolls-Royce SMR. (Zdroj: Rolls-Royce)
Vizualizace bloku s reaktorem Rolls-Royce SMR. (Zdroj: Rolls-Royce)

QIA vložila 85 milionů liber (zhruba 2,5 miliardy korun) a získala za to 10% podíl v Rolls-Royce SMR Ltd, uvedla skupina 20. prosince. Katar investuje do přechodu na bezemisní energetiku a podporuje technologie nízkouhlíkové výroby elektrické energie, uvedl Mansúr bin Ibrahim Al-Mahmúd, předseda QIA.

Tato investice znamená, že vzrostl základní kapitál projektové společnosti, uvedl Warren East, předseda Rolls-Royce Group. “Je pro nás velmi povzbuzující potvrdit, že tento podnik může začít svou cestu k úspěchu,” dodal.

Vstup Rolls-Royce SMR na trh

Společnost byla založena v listopadu, zainvestovaly BNF Resources UK a Exelon Generation, Rolls-Royce Group se stala majitelem. Jejich dohoda umožnila získat dalších 210 milionů liber (asi 6,2 miliardy korun) od britské vlády. S 85 miliony liber má teď Rolls-Royce plně pokryté financování, uvádí skupina, která také získala 490 milionů liber (přibližně 14,5 miliardy korun) přes komerční úvěry a granty z UK Research and Innovation grant funding.

Britský ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng uvedl, že tato investice “představuje obrovský krok dopředu v plánu postavit více domácích, cenově přístupných a čistých zdrojů energie, což zajistí energetickou nezávislost Spojeného království, kvalifikovaná pracovní místa a čistší elektřinu pro domácnosti.”

Skupina Rolls-Royce začala vyvíjet jaderné reaktory do elektráren, když Spojené království zahájilo svůj program na stavbu jaderných ponorek v 50. letech 20. stol. Její tlakovodní střední reaktor je založen na „standardních technologiích jaderné energetiky“ a elektrárna s ním by měla vyrábět až 470 MWe. Skupina požádala britský Úřad pro jaderný dozor, aby zahájil proces „obecného posouzení návrhu“ (Generic Design Assessment) v listopadu a v prosinci pak předseda Rolls Royce SMR Tom Samson uvedl na konferenci Nuclear 2021, že chce začít jednání s úřady v lednu 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..