Sdružení evropských jaderných dozorů ENSREG publikovalo 24. listopadu 2021 zprávu o partnerské prověrce, během které kontrolovala realizaci běloruského národního akčního plánu na základě stress testů Běloruské jaderné elektrárny. Kontrola shledala, že všechna opatření jsou realizována podle plánu.

Mise ENSREG v Běloruské jaderné elektrárně (Zdroj Gosatomnadzor).jpg
Mise ENSREG v Běloruské jaderné elektrárně (Zdroj Gosatomnadzor).jpg

Závěrečnou zprávu vypracovala organizace ENSREG letos v září a nyní ji zveřejnila na svém webu. Uvádí se v ní: „Všechna opatření, která se běloruský dozorný úřad Gosatomnadzor a Běloruská jaderná elektrárna rozhodly udělat, splňují doporučení stanovená během partnerské prověrky z roku 2018. Z 22 doporučení jich bylo plně realizováno 17 a můžeme je považovat za splněná. Zbývajících pět bodů se nyní zavádí a odpovídá smyslu doporučení partnerské prověrky.“

Některým doporučením se zpráva věnuje podrobněji. Jde například o odolnost elektrárny se dvěma bloky typu VVER-1200, kterou postavila ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, vůči zemětřesením. Kromě podrobného studia toho, k jakému nejsilnějšímu zemětřesení mohlo na území Běloruska dojít, získali vědci otevřený přístup k datům ze seizmických stanic postavených v okolí elektrárny.

Dále se kontroloři z evropských regulačních úřadů zabývali čerpadlem, které doplňuje vodu do nádrží systému pasivního odvodu tepla do atmosféry (SPOT) a bazénu s použitým jaderným palivem. Pokud by toto čerpadlo nebylo schopné provozu, je v areálu elektrárny připraven hasičský vůz s dieselovým čerpadlem, které ho nahradí. S cílem zvětšit objem vody, který by mohl být v případě mimořádné události doplňován do systému SPOT a bazénu s použitým palivem, byly další nádrže doplněny o potrubí s koncovkou používanou u hadic hasičů. Díky tomu je lze snadno propojit a objem vody pro bezpečnostní systémy vzrostl na 170 400 m3, což umožní jadernou elektrárnu udržet v bezpečném stavu 240 dní.

Běloruská jaderná elektrárna se dvěma bloky VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)
Běloruská jaderná elektrárna se dvěma bloky VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

Prověrky ENSREG v Bělorusku

Bělorusko se v roce 2011 po fukušimské havárii rozhodlo podstoupit stress testy evropské organizace ENSREG z vlastní iniciativy. Proběhly v letech 2016 až 2018 a zaměřily se na bezpečnostní rezervy bloků VVER-1200 nad rámec platné legislativy zejména pro případ živelních pohrom, jako je zemětřesení a povodeň, a havárií vyvolaných selháním techniky. Zkoumala se i připravenost elektrárny na případné selhání lidského faktoru.

Na základě testů vznikl v roce 2019 Národní akční plán, který zavádí doporučení evropských jaderných dozorů do praxe. Od roku 2020 probíhají partnerské prověrky, které kontrolují realizaci tohoto plánu. Kvůli pandemii koronaviru byla prověrka rozdělena do několika etap a skončila v srpnu a září 2021 závěrečnou misí.

O Běloruské JE

Poblíž obce Ostrovec probíhá výstavba dvou bloků VVER-1200 generace III+, kterou realizuje na základě mezivládní dohody Rosatom. První blok je od června 2021 v komerčním provozu a na druhém bloku jsou hotové stavební a montážní práce. Nyní probíhá jeho příprava ke spuštění a k síti by měl být připojen v roce 2022.

Do Běloruské jaderné elektrárny směřovala produkce řady českých firem, ať už jde o armatury, čerpadla, potrubí, elektropohony, nebo laboratorní vybavení. Je to podobné jako i v případě dalších bloků VVER-1200. Například v jaderných elektrárnách Leningradská II, Novovoroněžská II a Ostrověcká je možné najít armatury od společností Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, L D M, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA, potrubí od Lavimont Brno, čerpadla od Sigma Group, kabely a kabelové, průchodky od Kabelovny Kabex, servopohony od ZPA Pečky a další produkci vyrobenou v Česku. Celkem jde o zboží v hodnotě přes 2 miliardy korun.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..