Fáze demontáže během modernizace 3. bloku kanadské jaderné elektrárny Darlington byla dokončena a začalo sestavování reaktoru. Vlastník elektrárny, společnost Ontario Power Generation, to oznámila 30. listopadu 2021. Během prací byla historicky poprvé použita technika kombinovaného vyjímání tlakového a calandriového kanálu (PT-CT). V jaderné elektrárně Bruce bude během montáže bude použit také nový stroj, který zajistí automatizovaný proces kontroly a montáže těchto kanálů.

Nové zařízení pro vyjmutí kanálů PT-CT ve 3. bloku elektrárny Darlington s reaktorem CANDU. (Zdroj: OPG)
Nové zařízení pro vyjmutí kanálů PT-CT ve 3. bloku elektrárny Darlington s reaktorem CANDU. (Zdroj: OPG)

Novinka v Darlingtonu

K prvnímu použití nové techniky v Darlington 3 došlo 27. října za spolupráce OPG, SNC-Lavalin Aecon, Canadian Nuclear Laboratoris (CNL), CANDU Energy a Promation Nuclear. Původně byly při modernizaci reaktorů CANDU demontovány odděleně tlakové kanály, ve kterých je během provozu palivo a kterými proudí primární voda, a calandriové kanály, které obsahují tlakové kanály a podpůrné prstence. Tyto prstence, které fungují jako distanční prstence mezi tlakovým a calandriovým kanálem, byly navíc většinou demontovány také, což přinášelo další náročnou operaci.

Při plánování modernizace 3. bloku si projektový tým uvědomil, že je možné upravit stávající stroje pro demontáž reaktoru tak, aby byly tlakové kanály a calandriové kanály vyjmuty zároveň, což šetří čas, peníze a také snižuje radiační zátěž personálu provádějícího tuto práci. Inovovaný stroj pro demontáž kanálů byl vyroben po ověřovacích testech technologie. Před reálným použitím ve 3. bloku Darlingtonu ještě tým prošel školením a nový stroj si vyzkoušet na maketě reaktoru.

Blok 3 je druhým blokem v lokalitě Darlington, který prošel modernizací. Když se podobné práce prováděly na bloku 2, všechny tlakové a calandriové kanály (celkem 560 trubek) byly demontovány samostatně, umístěny do kontejnerů a převezeny do zařízení pro redukci objemu redukci objemu radioaktivních odpadů v elektrárně. Celý proces trval 78 dní, což nová technika zkrátila o více než 30 dní.

Nová technika demontáže bude spolu se získanými zkušenostmi použita při modernizaci zbývajících dvou bloků Darlingtonu a očekává se, že zkrátí celkovou dobu trvání projektu o tři měsíce.

Se zahájením opětovné montáže 3. bloku probíhají i přípravy na modernizaci 1. bloku, která má začít v únoru 2022. Během ní budou vůbec poprvé v historii modernizovány souběžně dva bloky Darlingtonu. Práce mají být dokončeny v roce 2026.

Prvenství pro Bruce

Samostatně společnost ATS Automation Tooling Systems Inc se sídlem v Ontariu automatizuje montáž a kontrolu calandriových kanálů ve 3. bloku kanadské jaderné elektrárny Bruce. Společnost uvedla, že nedávno obdržela objednávku v hodnotě přibližně 30 milionů kanadských dolarů (zhruba 528 milionů korun) na modernizaci Bruce 3. Kromě montáže a kontroly calandriových kanálů bude společnost ATS také zajišťovat školení a podporu týmu provozovatele elektrárny, Bruce Power, a zahájí partnerství v dodávkách náhradních dílů.

Práce jsou součástí intenzivního projektu společnosti Bruce Power na výměnu hlavních součástí. Projekt začal v lednu 2020 a zahrnuje modernizaci šesti reaktorů. Prvním reaktorem je blok číslo 6. Zahájení prací na 3. bloku je naplánováno na rok 2023 a následně na 4. bloku v roce 2025.

Modernizace prodlouží dobu provozu reaktorů CANDU o dalších 30 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..