6. blok jaderné elektrárny Fu-čching (angl. Fuqing) poprvé dosáhl samovolně udržitelné řetězové reakce. Teď čeká tento reaktor, druhý ze dvou demonstračních bloků Hualong One v této elektrárně, série zkoušek, po kterých by měl být připojen k síti a zahájit komerční provoz.

Velín druhého bloku Hualong One v elektrárně Fu-čching. (Zdroj: CNNC)
Velín druhého bloku Hualong One v elektrárně Fu-čching. (Zdroj: CNNC)

China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že 1000 MWe (netto) tlakovodní reaktor dosáhl kritického stavu poprvé 11. prosince, záhy poté, co k tomu vydala povolení Národní správa jaderné bezpečnosti.

“Po dokončení série testů souvisejících s kritickým stavem proběhnou na 6. bloku první turbínové testy a zkoušky parogenerátorů s připojením k síti,“ uvedla CNNC.

Čínská státní rada vydala závěrečné povolení k výstavbě 5. a 6. bloku elektrárny Fu-čching v dubnu 2015. Lití prvního betonu na 5. bloku začalo v květnu 2015, což zahájilo stavbu celého bloku. Výstavba 6. bloku začala v prosinci téhož roku. Pátý blok poprvé dosáhl kritického stavu vloni 21. října, do sítě byl připojen 27. listopadu a komerční provoz zahájil letos 30. ledna.

„V tuto chvíli 5. blok elektrárny Fu-čching, první blok s reaktorem Hualong One na světě, úspěšně dokončil první cyklus bezpečného provozu a začala první generální revize a výměna paliva,“ uvedla CNNC.

Výstavba dalších bloků Hualong One

Další dva demonstrační bloky Hualong One (HPR-1000) jsou také na cestě v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (angl. Fangchenggang, vlastník CGN), měly by zahájit svůj provoz v roce 2022. CNNC rovněž zahájila výstavbu dvou bloků Hualong One v jaderných elektrárnách Čang-čou (Zhangzhou) a Tchaj-pching-ling (Taipingling).

Dva HPR-1000 jsou ve výstavbě v jaderné elektrárně Karáčí v Pákistánu (2. a 3. blok). Výstavba Karáčí-2 začala v roce 2015, Karáčí-3 v 2016, provoz by měl začít letos a příští rok. Karáčí-2 byl připojen k síti letos v březnu po dokončení příslušných zkoušek.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..