Belgická vládní koalice 23. prosince uvedla, že uzavře všechny stávající jaderné bloky v zemi do roku 2025, ačkoliv si ponechává možnost nechat v provozu dva reaktory i poté, pokud nebude nahrazen výpadek výrobních kapacit. Bude dále investovat do technologického výzkumu včetně malých modulárních reaktorů (SMR).

Belgická vláda, premiér Alexander De Croo.
Belgický premiér Alexander De Croo na tiskové konferenci o uzavření belgických jaderných elektráren. (Zdroj: World Nuclear News)

Premiér Alexander De Croo oznámil toto rozhodnutí 23. prosince 2021 na tiskové konferenci po celonočních jednáních, uvádí Reuters.

De Croova vláda v září 2020 potvrdila, že zamýšlí uzavřít jadernou výrobu v zemi do roku 2025. Podle jejího plánu by Doel 3 a Tihange 2 měly být uzavřeny v letech 2022 a 2023, novější Doel 4 a Tihange 3 pak do roku 2025. Nicméně koalice, složená ze sedmi stran, vedla podle Reuters “několikaměsíční bitvu”, v níž Zelení prosazovali dodržení zákona o odchodu od jaderné energetiky z roku 2003, zatímco liberálové bojovali o prodloužení provozu dvou novějších reaktorů. Belgická vláda si dala časovou lhůtu na konečnou dohodu do konce letošního roku.

Belgická energetika po uzavření jádra

Belgické jaderné elektrárny, které provozuje francouzská firma Engie, vyrábějí téměř polovinu spotřeby země. Nikdo zatím neřekl, jak se Belgie vypořádá s výpadkem po uzavření reaktorů. Belgický provozovatel přenosových sítí Elia už dříve uvedl, že do konce roku 2025 bude potřeba aspoň 3,6 GWe nových výrobních kapacit.

Vláda nyní vyčkává do 15. března, kdy mají úřady vydat rozhodnutí, zda povolí stavbu nové plynové elektrárny severně od Bruselu, a pokud ne, začne hledat jiné možnosti. Teoreticky by tak mohla nechat některé reaktory v provozu i po roce 2025, ale to je podle De Crooa „velmi nepravděpodobné“.

De Croo označil SMR jako technologii budoucnosti pro Belgii, do které bude země i nadále investovat. V příštích čtyřech letech plánuje belgická vláda vložit 100 milionů eur do jaderného výzkumu s důrazem právě na malé modulární reaktory, v úvahu připadá spolupráce s Francií a Holandskem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..