Po roce se vrací velký kvíz ze světa atomů a opět bude k dispozici pouze 24 hodin. Na Světový den vědy 10. listopadu bude možné si otestovat znalosti o tom, jak funguje svět na atomární úrovni, a dozvědět se o tom něco nového. Na nejúspěšnější čeká jako odměna návštěva jaderné elektrárny.

Upoutávka na Global Atomic Quiz. (Zdroj: Rosatom)
Upoutávka na Global Atomic Quiz. (Zdroj: Rosatom)

Svět kolem nás je tvořen atomy. Vše od těch nejmenších tvorů až po celé planety. Myšlenka atomů jako základních stavebních jednotek se objevila před celými staletími, ale její praktické využití vyžadovalo, aby věda udělala mnoho a mnoho práce. Bez jaderných technologií by byl náš všední život úplně jiný, než jak jej známe dnes. Ale i tak zůstávají tajemství jádra dobře střeženým pokladem.

Pomocí mezinárodního kvízu Global Atomic Quiz to chce alespoň trochu napravit ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, a navíc se snaží, aby se znalosti veřejnosti v této oblasti rozšířily. Cílem je také ukázat důležitost jaderných technologií v každodenním životě a roli jádra při záchraně naší křehké planety.

Zajímavosti v Global Atomic Quiz

Kvíz v první řadě testuje znalosti, ale díky zapojení odborníků je pomáhá také rozšiřovat. Skládá se z 25 otázek různé náročnosti od toho, jak lze z mědi získat zlato až po srovnání solární a jaderné energetiky. Kvíz je dostupný v 11 jazycích (čeština mezi ně bohužel nepatří, ale angličtina ano).

Do přípravy kvízu se zapojili i vědci, vysokoškolští pedagogové a zaměstnanci mezinárodních organizací, kteří vysvětlují správné odpovědi. Aby byl kvíz poučný, podělí s účastníky také o některé vědecké zajímavosti, které nepatří mezi všeobecně známé.

Každý z 11 jazyků bude mít i svého vlastního odborníka. Ti se budou lišit svou odborností i původem. Během kvízu na účastníky čeká například John Lindberg ze Světové jaderné asociace WNA, který pochází ze Spojeného království, Jegor Zadeba, přednášející na ruské jaderné univerzitě MIFI, Asmaa Hanafi, vědec z Alexandrijské univerzity v Egyptě, a Petrus Pennanen, člen městské rady v Helsinkách ve Finsku.

Kvíz bude dostupný 10. listopadu 2021 pouze 24 hodin na quiz.atomforyou.com. Účastníci dostanou digitální certifikát, který si budou moci vytisknout nebo sdílet na sociálních sítích.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..