24. listopadu 2021 dorazila jaderná kontejnerová loď Sevmorpuť do přístavu Nachodka na Dálném východě. Na palubě veze náklad pro výstavbu jaderné elektrárny Rooppur v Bangladéši.

Jaderná kontejnerová loď Sevmorpuť. (Zdroj: Rosatom)
Jaderná kontejnerová loď Sevmorpuť. (Zdroj: Rosatom)

Cesta z Petrohradu trvala jaderné lodi provozované společností Atomflot (dceřiná firma Rosatomu) 22 dní.

„Jaderná kontejnerová loď dorazila do svého cíle bez obtíží. Díky doporučením od vedení námořní plavby mohl kapitán lodi vybrat optimální trasu a bez zdržení proplout celou Severní mořskou cestu. Na některých místech šlo ledové podmínky považovat za těžké, ale díky technickým parametrům lodi a zkušenostem personálu proběhla plavba úspěšně,“ uvedl ředitel Atomflotu pro lodní plavbu Leonid Irlica.

Do přístavu Nachodka dovezla loď 1 400 tun nákladů pro výstavbu jaderné elektrárny Rooppur. Rosatom v této bangladéšské elektrárně staví dva bloky VVER-1200.

Loď Sevmorpuť

Sevmorpuť je jedinou jadernou nákladní lodí na světě. V provozu je od roku 1988 a v letech 2013 až 2016 prošla rozsáhlou opravou. Pohání ji reaktor KLT-40S, který jí dává výkon 29 MW na lodních šroubech. Loď slouží v polárních oblastech, takže má trup uzpůsoben pro plavbu zamrzlým mořem.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..