Britská inženýrská skupina Rolls Royce oznámila, že zakládá novou společnost Rolls Royce SMR Limited na výstavbu a komercionalizaci malých modulárních reaktorů (SMR). Již dříve oznámila, že zajistila financování ve výši 210 milionů liber (zhruba 6,2 miliardy korun) od britské vlády a více než 250 milionů liber (přibližně 7,4 miliardy korun) soukromých investic.

Vizualizace bloku s reaktorem Rolls Royce SMR. (Zdroj: Rolls Royce)
Vizualizace bloku s reaktorem Rolls Royce SMR. (Zdroj: Rolls Royce)

Skupina Rolls Royce, BNF Resources UK Limited a Exelon Generation Limited do nové firmy zainvestuje 195 milionů liber (asi 5,8 miliardy korun) během tří let. Tyto peníze jí umožní získat grant ve výši 210 milionů liber od britské agentury UK Research and Innovation funding, který poprvé zmínil premiér Boris Johnson coby součást strategie Ten Point Plan for a Green Industrial Revolution (Desetibodový plán pro zelenou průmyslovou revoluci), uveřejněné v listopadu 2020. Rolls-Royce Group připadne přibližně 80 % Rolls-Royce SMR po dokončení investice.

Rolls-Royce uvedl, že podnik na SMR, který bude hledat další investice, teď hodlá “rychle postupovat v rozsáhlém seznamu souběžných aktivit, včetně vstupu do procesu GDA (Generic Design Assessment, předběžné zhodnocení designu) a identifikace míst, vhodných pro umístění továren na výrobu jednotlivých modulů, ze kterých pak lze postavit elektrárnu přímo na místě.“

V květnu britské ministerstvo pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii otevřelo proces GDA pro pokročilé jaderné technologie včetně SMR. GDA provádí britský jaderný dozor Office for Nuclear Regulation a Agentura pro životní prostředí (Environment Agency). Má prokázat, že návrh reaktoru, který žadatel hodlá ve Spojeném království postavit, splňuje obecné bezpečnostní a ekologické požadavky (další přicházejí na řadu u konkrétních projektů a míst).

“Budeme dále jednat s britskou vládou o dodavatelských modelech, které umožní dlouhodobé investice do této robustní, vitální a bezemisní technologie,” dodává Rolls Royce. „Rolls Royce SMR jedná se zahraničními zákazníky napříč kontinenty, kteří tuto technologii potřebují, aby dosáhli nulových emisí.“

Životní příležitost

“Program SMR je jednou z cest, kterou se Rolls Royce zasazuje o to, že Spojené království pokračuje v hledání a vývoji inovativních řešení, pomocí kterých dokáže čelit klimatickým změnám,” řekl generální ředitel společnosti Rolls Royce Warren East. “Díky technologiím Rolls Royce SMR teď máme k dispozici čisté energetické řešení, s nímž dokážeme dodávat cenově konkurenceschopnou a škálovatelnou bezemisní energii, použitelnou v celé řadě oborů – od výroby pro dodávky do sítě a průmyslu až k produkci vodíku a syntetických paliv. Pokud budeme stavět jak ve Spojeném království, tak v zahraničí, mohou tyto projekty vytvořit až 40 000 pracovních míst.”  

Ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng ohledně udělení státního grantu uvedl: „Toto je životní příležitost Spojeného království postavit více nízkoemisních zdrojů, než kdykoliv předtím a zajistit tak vyšší energetickou nezávislost.“ Dodal: „Ve spolupráci s Rolls Royce jsme hrdí, že můžeme podpořit největší technické partnerství, které ve Spojeném království kdy bylo – spojujeme jedny z nejinovativnějších a nejrespektovanějších organizací na světě. Můžeme nejen zcela uspokojit britské potřeby, vytvořit nové intelektuální hodnoty a oživit dodavatelské řetězce, nýbrž také učinit svou zemi globálním lídrem v inovativních jaderných technologiích, které mají potenciál pro vývoz do celého světa.“

Tom Samson, ředitel Rolls-Royce SMR, uvedl, že smyslem nové firmy je vytvořit program na výstavbu nových jaderných elektráren, který bude levný, snadno uplatnitelný, škálovatelný a investičně zajímavý. “Kapitalizace Rolls Royce SMR nás přiblížila o další krok k vytvoření jedinečného, a hlavně investičně zajímavého jaderně-energetického projektu. Je to většinový hlas pro důvěru k britským jaderným technologiím a potenciál pro výstavbu nejlepšího dodavatelského řetězce na světě,“ uvedl.

Demo Rolls Royce SMR kolem 2030

Britské konsorcium pod vedením SMR Rolls Royce hodlá postavit 16 malých reaktorů tlakovodního typu, každý o výkonu 470 MWe. Konsorcium, do kterého patří Assystem, Atkins, BAM Nuttall, Jacobs, Laing O’Rourke, National Nuclear Laboratory, the Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre (Nuclear AMRC) a TWI, hodlá dokončit první blok začátkem příští dekády a do roku 2035 postavit až 10 dalších.

UK SMR je plně modularizovaný koncept: celou elektrárnu lze dopravit po silnici, železnici nebo moři a postavit na místě, což minimalizuje vlastní stavební fázi. Cílem je zkrátit celou výstavbu na 500 dní. Přibližně 80 % součástí bude pocházet ze Spojeného království, cílová cena jedné elektrárny činí 1,8 miliardy liber (zhruba 53 miliard korun) při pěti hotových kusech, získané zkušenosti pak umožní zlevnění dalších bloků. Tyto bloky konsorcium postaví a pak je předá provozovatelům.

Rolls Royce uvádí, že většina společných investic by se měla soustředit na sever země, kde je nejvíce jaderných zkušeností.

Schválení vládního financování, díky němuž může projekt SMR přejít do další fáze, uvítal výkonný ředitel Nuclear Industry Association Tom Greatrex. “Společné financování pro Rolls-Royce SMR vysílá jasný signál soukromým investorům, že vláda chce vedle velkých jaderných elektráren také SMR, aby dosáhla nulových emisí, a že vnímá jádro jako zelenou technologii. … Spojené království je dnes světovým lídrem ve vývoji této technologie a s tím, jak se pohybujeme směrem k nízkouhlíkovému světu, je tu skutečná příležitost vyvážet do celého světa.”

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..