Japonský list Nikkei spojuje plány Kazachstánu na výstavbu nové jaderné elektrárny se stále rostoucími požadavky kryptoměnového průmyslu.

Model dvojice reaktorů VVER-1200, které by měly vyřešit nedostatek elektřiny v Uzbekistánu způsobený i těžbou kryptoměn. (Zdroj: Rosatom)
Model dvojice reaktorů VVER-1200, které by měly vyřešit nedostatek elektřiny v Uzbekistánu způsobený i těžbou kryptoměn. (Zdroj: Rosatom)

Kazachstánu chybí kvůli prudce rostoucí těžbě kryptoměn elektřina a vláda plánuje postavit první jadernou elektrárnu v zemi.

Přesun těžby kryptoměn do Kazachstánu

Politické tažení proti těžbě krytoměn v Číně přimělo čínské těžební společnosti ke stěhování do sousedního Kazachstánu. V důsledku této „kryptomigrace“ se Kazachstán stal letos světovou dvojkou v celkových kapacitách na těžbu kryptoměn a na jeho území se soustředí 18 % ze světové kapacity. Ve srovnání s rokem 2020 vzrostl podíl Kazachstánu na celosvětové těžbě čtyřnásobně. A s nárůstem těžby kryptoměn je spojený i růst spotřeby elektřiny.

„Uvážíme-li historická data, v posledních letech roste spotřeba elektřiny přibližně o 1-2 % ročně. Ale za těchto 10 měsíců vidíme naprosto anomální růst, který činí řádově 8 %,“ prohlásil Murat Žurebekov, první náměstek kazašského ministra energetiky.

V říjnu kazašský správce přenosové soustavy omezil dodávky elektrické energie do Almaty, Almatinského kraje a Kyzylordy, což odůvodnil příliš rychle rostoucí poptávkou.

Plány na jadernou elektrárnu

V roce 2020 v Kazachstánu bylo vytěženo 19,8 tisíc tun uranu – 41 % z objemu celosvětové těžby. 19. listopadu Kasym-Žomart Tokajev, prezident Kazachstánu, oznámil, že vláda hodlá postavit svou první jadernou elektrárnu.

„Už pociťujeme první symptomy nedostatku elektřiny v Kazachstánu. Nejde samozřejmě o žádný deficit, máme přibližně nulovou bilanci. Ale ty první známky se už projevily. Proto, máme-li hledět do budoucnosti, nevyhneme se ne příliš populárnímu rozhodnutí o vybudování jaderné elektrárny.“

Zdroj: Nikkei.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..