Výsledkem šestileté modernizace je prodloužení provozu Mecamorské jaderné elektrárny v Arménii do roku 2036 a zvýšení výkonu reaktoru VVER-440 o 15 %. Jediná elektrárna v zemi, tak zůstane důležitým arménským zdrojem energie o 10 let déle než podle původního provozního povolení.

jaderná energie - Modernizace Mecamorské JE v Arménii je hotová - Ve světě (Armenska jaderna elektrarna Zdroj AAEK 2) 1
Mecamorská jaderná elektrárna se dvěma bloky VVER-440. (Zdroj: AAEK)

V Mecamorské elektrárně stojí celkem dva bloky VVER-440. Starší z nich je odstaven od katastrofického zemětřesení, které v roce 1988 postihlo severní část země. Provoz novějšího bloku byl obnoven v roce 1995 a dosud měl provozní povolení do roku 2026.

„Mecamorská jaderná elektrárna má zásadní přínos pro energetickou bezpečnost a nezávislost Arménie. Tento rozsáhlý projekt můžeme bez přehánění označit za jeden z nejdůležitějších pro naši zemi. Nezůstali jsme jen u toho a stanovili si další cíle: prodloužení provozu o dalších 10 let za rok 2026 a další rozvoj jaderné energetiky, tedy výstavbu nové elektrárny,“ uvedl Gnel Sanosyan, arménský ministr územního řízení a infrastruktury.

Modernizace začala v roce 2015 a během ní se v elektrárně mnohé změnilo. Byla zvýšena bezpečnost bloku, proběhly kontroly a výměny zařízení a podobně. Díky tomu se mohl výkon bloku zvýšit o 15 %, aniž by se zvýšily náklady na jaderné palivo. Součástí prací bylo i vyžíhání reaktorové nádoby, které jí z 85 % navrátilo původní vlastnosti, které měla po svém vyrobení. Projekt vedla společnost Rusatom Service, dceřiná firma ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

České firmy v Mecamorské JE

Do prací se zapojily i české firmy. Konkrétně Škoda JS a ZAT v rámci společného projektu dodaly nejmodernější digitální systémy pro náhradu řídicích systémů bloku. Šlo o záměnu systémů řízení regulačních tyčí reaktoru (RRCS) a části systému havarijních ochran včetně odpínačů napájení pohonů regulačních tyčí, tedy o práce v samém jádru jaderné elektrárny.

Původní velín Mecamorské jaderné elektrárny. (Zdroj: Rosatom)
Původní velín Mecamorské jaderné elektrárny. (Zdroj: Rosatom)

Dokončení modernizace

U příležitosti dokončení modernizace a úspěšného prodloužení provozu 2. bloku v Mecamoru navštívil 16. listopadu 2021 elektrárnu generální ředitel Rosatom Alexej Lichačov.

„Jsem hrdý na to, že jsme měli možnost se zapojit projektu, díky kterému je arménská jaderná elektrárna bezpečnější a efektivnější. Společně s místními odborníky, arménskými i ruskými servisními firmami, výrobci komponent a výzkumnými ústavy se nám podařilo udělat obrovský kus práce. Díky tomu 2. blok Mecamorské elektrárny nyní splňuje současné bezpečnostní požadavky, a může tak dále sloužit obyvatelům Arménie,“ řekl Lichačov.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..