Emise oxidu uhličitého z výroby elektřiny v nových jaderných elektrárnách ve Spojeném království budou podle nové analýzy ještě nižší, než u větrných a solárních zdrojů. Detailní a nezávisle ověřenou studii s odhadem emisí z Hinkley Point C (HPC) po celou dobu provozu pro EDF provedla environmentální společnost Ricardo Energy & Environment a ověřili ji inženýrští poradci z WSP.

Vizualizace dvou bloků EPR v Hinkley Point C. (Zdroj: EDF Energy)
Vizualizace dvou bloků EPR v Hinkley Point C. (Zdroj: EDF Energy)

EDF uvádí, že studii zadala, aby “komunikovala potenciální ekologické vlivy související se výstavbou, provozem a likvidací budoucí jaderné elektrárny HPC po dobu celého životního cyklu z hlediska elektrického výstupu, jeho výroby a distribuce ke konečnému spotřebiteli.“ Studie podle ní “dodržuje všechny mezinárodní standardy a je považována za jednu z nejdetailnějších, které kdy byly pro jadernou elektrárnu provedeny.”

Společnost uvedla, že chtěla připravit uhlíkové posouzení životního cyklu (lifecycle carbon assessment, LCA) pro HPC po celou dobu její plánované životnosti, „které bude tak blízko PCR (product category rule, pravidla produktových kategorií), jak je to jen možné, a zároveň dokáže představit tyto výsledky veřejnosti.“ Pravidla produktových kategorií stanovují požadavky na LCA a závěry příslušných zpráv v deklaracích týkajících se environmentálního vlivu a uvádějí je do souladu s mezinárodně uznávanými standardy.

EDF pověřila Ricardo provést LCA co nejvíce podle pravidel PCR 2007:08 Electricity, steam and hot/cold water generation and distribution, známé také jako Electricity PCR, a použít co nejlepší přístupné zdroje dat, například dokument Development Consent Order a data, získaná během dosavadních stavebních prací. Autoři odhadli ekologický vliv HPC po celou dobu životního cyklu, který zahrnuje “procesní práce”, jako jsou nákup surových materiálů a fabrikace paliva, “provozní práce” – výstavbu, provoz a likvidaci HPC, a nakonec “distribuční práce” – doručení elektřiny koncovým zákazníkům.

Závěry studie

Studie, pojmenovaná Life Cycle Carbon and Environmental Impact Analysis of Electricity from Hinkley Point C Nuclear Power Plant Development, odhaduje potenciál příspěvku HPC ke globálnímu oteplování na 5,49 g ekvivalentu CO2 na výrobu 1 kWh elektřiny, zatímco po započtení distribučních aktivit toto číslo vzrůstá na 10,91 g ekvivalentu CO2 na 1 kWh pro konečného spotřebitele.

Pro srovnání, mediánový odhad IPCC pro větrné elektrárny činí okolo 12 g CO2 na kWh a 48 g CO2 na kWh pro velkoplošná solární pole. Což je pořád drasticky méně, než uhlí s 820 g CO2 na kWh a plyn se 490 g CO2 na kWh.

Usazování prvního prstence kontejnmentu v 2. bloku Hinkley Point C. (Zdroj: EDF Energy)
Usazování prvního prstence kontejnmentu v 2. bloku Hinkley Point C. (Zdroj: EDF Energy)

Výstavba Hinkley Point C

Hinkley Point C, jejíž stavba začala v prosinci 2018, sestává ze dvou reaktorů EPR, každý o výkonu 1630 MWe, a jaderná elektrárna Sizewell C byla navržena jako její přesná kopie, uvedla EDF Energy. Sizewell C již získala plánovací povolení a čeká na závěrečné schválení od britské vlády.

“Tato detailní studie potvrzuje, že nové jaderné elektrárny Hinkley Point a Sizewell jsou skutečně výjimečné z hlediska nízkých emisí,” uvedl generální ředitel společnosti pro projekt Sizewell C Humphrey Cadoux-Hudson. “Hinkley Point C a Sizewell C nahradí fosilní výroby nízkoemisními zdroji, nezávislými na počasí, což je obrovský příspěvek k expanzi obnovitelných zdrojů ve Spojeném království a postupnému snižování emisí na úroveň net-zero.”

Zpráva OSN podporuje závěry studie

Závěry studie EDF jsou v souladu s těmi, které ve svém reportu nedávno uveřejnila Evropská hospodářská komise OSN (United Nations Economic Commission for Europe, UNECE). Tato zpráva potvrzuje, že jaderné technologie jako takové mají nejnižší celkové emise v poměru k životnímu cyklu ze všech zdrojů elektřiny, v rozsahu 5,1-6,4g CO2 na kWh.

Zpráva UNECE rovněž dochází k závěru, že jádro ze všech zdrojů potřebuje v poměru k životnímu cyklu nejméně plochy, vzácných kovů a minerálů ze všech bezemisních zdrojů.

“Máme zde detailní vědecký rozbor, který potvrzuje, že jádro je zelená a udržitelná technologie, která používá méně uhlíku, méně plochy a méně materiálů, než kterákoliv jiná”, uvedl Tom Greatrex, výkonný ředitel Nuclear Industry Association. “Pokud vážně chceme snížit emise a dosáhnout net-zero, musíme se řídit vědou a stavět nové jaderné kapacity souběžně s jinými nízkoemisními zdroji.”

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..