Ředitel Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) Rafael Mariano Grossi uvedl, že si je „zcela jist“ tím, že budou nalezeny „způsoby“, jak zahrnout jadernou energii do evropské taxonomie udržitelného financování. Na Konferenci OSN o změně klimatu 2021 v Glasgow (COP26) uvedl, že prudký růst cen plynu zvýšil politický zájem o jadernou energetiku.

Rafael Grossi na COP26 při rozhovoru ohledně taxonomie udržitelného financování EU. (Foto Jonathan Cobb)
Rafael Grossi na COP26 při rozhovoru ohledně taxonomie udržitelného financování EU. (Foto Jonathan Cobb)

Rozhovor během COP26 znamená novou éru pro práci MAAE coby součásti Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu. Ačkoliv se agentura setkání COP pravidelně účastnila, nikdy předtím se nepostavila do pozice zástupce jaderné energetiky, který by osvětloval její roli.

Grossi řekl britské novinářce Gillian Tettové že dosažení nulových emisí bez jaderné energie by bylo “extrémně složité a mnohem, mnohem dražší a delší než jiné cesty”. To je jeden z důvodů, proč “si stále více uvědomujeme, že jádro je součástí řešení a bude součástí řešení.”

Ceny plynu motivují pro jádro

Ohledně nedávného růstu cen plynu a elektřiny Grossi uvedl: „Tenhle příběh už jsme viděli v případě ropy a jiných volatilních surovin.“

“Je jasné, že násobný nárůst ceny plynu jen zvýšilo zájem – či naléhavost zájmu – v zemích, které jsou závislé na dodávkách plynu, nebo kde je stabilita těchto dodávek křehká,” řekl Grossi.

Taxonomie udržitelného financování

„COP je to pravé místo pro takový vzkaz [ohledně energetické bezpečnosti],” uvedl Grossi, “protože se bavíme o politických rozhodnutích, která mohou přijít až za 10-15 let. Ale to sedí perfektně. Potřebujeme stabilní trhy v každém směru, včetně cenového a ekologického.”

Tettová použila pro evropskou debatu o taxonomii udržitelného financování slova “propuknutí občanské války”. Zeptala se, zda si Grossi myslí, že jaderná energie bude zahrnuta do taxonomie. “Bude,” odpověděl. “Jsem si tím zcela jist. Slyšeli jsme přece, jak před pár dny předsedkyně Evropské komise [Ursula von der Leyenová] prohlásila, že potřebujeme stabilní zdroje.”

“Nebudu se do toho vměšovat,” uvedl Grossi. “Před týdnem jsem byl v Bruselu. Neříkali mi, co se stane, ale chtějí najít vhodný způsob zahrnout jádro.”

Pokračuje: “Podívejme, co říká věda. Je to politická záležitost, ale také vědecká: Společné výzkumné středisko JRC, nejvyšší vědecká instituce Evropské komise, došla k závěru, že jaderné zdroje neškodí životnímu prostředí více než jiné.”

“Nakonec bude rozhodně zahrnuta, tak či onak, to je jisté,” uvedl Grossi. “Polovina evropských zemí používá jádro a chce víc. Jsem si jistý, že se dohodnou.”

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - Den čistého jádra na COP26 - Akce (Diskuze v ramci Dne cisteho jadra na COP26 3) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..