Bulgarian Energy Holding (BEH) podepsal memorandum o porozumění s americkou inženýringovou firmou Fluor na studii o náhradě produkce z uhelných elektráren za malé modulární reaktory (SMR) NuScale. Memorandum obsahuje i další body. Země se zavázala skončit s výrobou elektřiny z uhlí mezi lety 2037-2040.

Bulharský energetický systém představující potenciál pro uplatnění technologie NuScale. (Zdroj: BEH)
Bulharský energetický systém představující potenciál pro uplatnění technologie NuScale. (Zdroj: BEH)

Fluor uvádí, že s BEH dohodl “spolupráci na vyhodnocení potenciálních manažerských služeb pro tento program, front-endové inženýrství, vyhodnocení stávající uhelné flotily a možnostech přechodu na SMR, sestavení bulharského dodavatelského řetězce a další příslušné služby“.

Valentin Nikolov, předseda BEH, spojil memorandum s novými bloky v jaderné elektrárně Kozloduj, uvádí: “V Kozloduji nutně potřebujeme zavést bezpečnou, spolehlivou a čistou výrobu elektřiny, dobře to víme všichni jak v Bulharsku, tak ve Východní Evropě.” Memorandum podepsal se zástupcem Fluor, Frankem Dishonem, na ceremonii v přítomnosti náměstka ministra energetiky Miroslava Damjanova a výkonného ředitele elektrárny Kozloduj pro novou výstavbu Ljubenem Marinovem.

BEH uvádí, že memorandum pokrývá “výměnu informací a poskytnutí předběžné asistence s úmyslem pomoct Bulharsku přejít k bezemisnímu energetickému systému”. Fluor byl konkrétní a spojil podepsané memorandum přímo s potenciální výstavbou SMR od NuScale, které by mohly nahradit bulharské uhelné bloky.

NuScale v Bulharsku

Fluor je hlavním investorem do NuScale a uvádí, že společnými silami “jsme schopni dosáhnout evropských a bulharských záměrů na diverzifikaci trhu s elektřinou a posílení energetické bezpečnosti a významně přispět ke zvýšení hrubého domácího produktu”.

Malý reaktor NuScale by mohl produkovat 77 MWe a uvažuje se o výstavbě v sériích po 4, 6 nebo 12. Jako náhradu za uhelné elektrárny je zvažuje rovněž Polsko.

14. října bulharská dočasná vláda oznámila Evropské komisi, že plánuje ukončit spalování uhlí kvůli výrobě elektřiny do roku 2037 nebo 2040. BEH vlastní jednu z pěti bulharských uhelných elektráren.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..