Dno ocelové tlakové nádoby bylo nainstalováno v rozestavěném demonstračním reaktoru ACP100 v jaderné elektrárně Čchang-ťiang (angl. Changjiang). China National Nuclear Corporation (CNNC) uvádí, že tento milník představuje robustní základ pro následující stavbu prvního čínského malého reaktoru.

Usazování dna ochranné obálky pro reaktor ACP100. (Zdroj: CNNC)
Usazování dna ochranné obálky pro reaktor ACP100. (Zdroj: CNNC)

Výstavba víceúčelového 125MWe tlakovodního reaktoru (PWR), známého také pod názvem Linglong One, oficiálně začala 13. července poté, co čínská Národní rozvojová a reformní komise udělila začátkem června finální povolení.

Spodní část nádoby kontejnmentu, na které bude stát vnější plášť, byla sestavena přímo na místě z 50 předem připravených ocelových dílů. 24. října ji jeřáb usadil na základovou desku.

Po dokončení zvládne reaktor Changjiang ACP100 vyrábět až 1 TWh elektřiny ročně, což je dostačující pro 526 000 domácností, uvádí CNNC. Návrh reaktoru umožňuje výrobu elektřiny, tepla, páry a odsolování mořské vody.

V červenci 2019 CNNC oznámila zahájení projektu na stavbu reaktoru ACP100 na v elektrárně Čchang-ťiang. V současnosti v ní fungují dva tlakovodní bloky CNP-600, letos v březnu začala stavba prvního ze dvou bloků Hualong One. Komerční provoz dvou nových bloků má začít koncem 2026.

Přesouvání dna kontejnmentu pro reaktor ACP100. (Zdroj: CNNC)
Přesouvání dna kontejnmentu pro reaktor ACP100. (Zdroj: CNNC)

Vývoj ACP100

ACP100 je ve vývoji od roku 2010, předběžný návrh byl dokončen v roce 2014. Hlavní součásti primárního chladicího okruhu jsou instalovány přímo do tlakové nádoby. V roce 2016 se tento návrh stal prvním, který prošel bezpečnostní revizí MAAE. Předběžná bezpečnostní zpráva pro tento demonstrační demonstrační blok byla schválena v dubnu 2020.

Do projektu v elektrárně Čchang-ťiang se zapojili tři hlavní hráči: China National Nuclear Power, dceřiná společnost CNNC, jako vlastník a provozovatel; Nuclear Power Institute of China (NPIC) jako tvůrce designu a China Nuclear Power Engineering Group zodpovědná za stavbu. Doba výstavby je odhadována na 58 měsíců. Pro tento demonstrační blok dodá tlakovou nádobu Shanghai Boiler Works Limited, parogenerátory dceřiná firma CNNC a další “vnitřnosti” reaktoru pak Dongfang Electric Corporation.

V říjnu 2015 NPIC podepsala dohodu se společností Lloyd’s Register sídlící ve Spojeném království na společný vývoj plovoucí jaderné elektrárny s námořní verzí ACP100S od CNNC. V rámci 13. Pětiletého plánu na rozvoj inovativní energetiky CNNC 16. července 2016 podepsala smlouvu s China Shipbuilding Industry Corporation na přípravu demonstrační plovoucí jaderné elektrárny s ACP100S.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..