EDF Energy těží z opakování při sériové výstavbě jaderných bloků, které ukazuje své výsledky po dokončení reaktorové šachty v Hinkley Point C. Společnost uvedla, že instalace prvního prstence kontejnmentu na budově 2. bloku proběhla o 25 % rychleji než u 1. bloku. 

Usazování prvního prstence kontejnmentu 2. bloku Hinkley Point C. (Zdroj: EDF Energy)
Usazování prvního prstence kontejnmentu 2. bloku Hinkley Point C. (Zdroj: EDF Energy)

“Stavíme zcela identickou kopii prvního bloku, zvyšujeme tak efektivitu a šetříme čas,” uvedla EDF Energy, když oznámila dosažení tohoto milníku. Prstenec má průměr 47 metrů, je 17 metrů vysoký a jeho 575 tun hmotnosti přepravil velký pásový jeřáb, kterému na staveništi říkají Velký Karel (Big Carl). Ještě dva prstence a kopule a celá budova bude hotova.

Výstavba Hinkley Point C začala v prosinci 2018 a elektrárna by měla vyrobit první elektřinu v roce 2026.

“Tento prstenec jsme namontovali o 25 % rychleji než analogickou část 1. bloku, což znamená o tisíce hodin práce méně,” uvedla společnost a dodala: “Tento “replikační efekt” velmi prospěje identickému projektu Sizewell C v Suffolku.”

Přenos zkušeností z Hinkley Point C

Hinkley Point C sestává ze dvou reaktorů EPR o výkonu 1630 MWe každý a EDF uvedla, že Sizewell C by měla být přesnou kopií. Při výstavbě hodlá společnost využít maximum vybavení a pracovníků z Hinkley Point C.

Sizewell C získala plánovací povolení a teď čeká na finální schválení od britské vlády, zároveň EDF Energy hledá financování. Britská vláda před měsícem vydala legislativu, umožňující model financování RAB (Regulated Asset Base). Ten předpokládá, že projekt zaplatí koneční spotřebitelé přes malé zvýšení cen elektřiny místo klasického úvěrování. Za dobu života elektrárny by měl podle vlády ušetřit britským spotřebitelům přes 30 miliard liber (zhruba 909 miliard korun) ve srovnání s financováním Hinkley Point C, založeném na modelu „contracts for difference“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..