Společnosti Westinghouse Electric Company a Bechtel uspořádaly ve dnech 13. a 14. října dvoudenní dodavatelské symposium, jehož se zúčastnilo téměř 200 českých podnikatelů. Účastníci diskutovali o významné příležitosti při výstavbě elektráren AP1000 a o tom, jaký to bude mít pozitivní dopad na společnost, ekonomiku a rozvoj dodavatelského řetězce.

 Ahmet Tokpinar ze společnosti Bechtel a Mike Waite ze společnosti Westinghouse. (Zdroj: Westinghouse)
Ahmet Tokpinar ze společnosti Bechtel a Mike Waite ze společnosti Westinghouse. (Zdroj: Westinghouse)

Společně s vedeními obou amerických společností se akce zúčastnili také Tomáš Ehler, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro řízení sekce jaderné energetiky, Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR, Jennifer Bachus, Chargé d’Affairs Velvyslanectví USA v Praze a Petr Závodský, generální ředitel JE Dukovany II.

„Jako společnost Westinghouse máme za sebou prokazatelnou podporu jaderného průmyslu v České republice. Dodali jsme první systémy kontroly a řízení pro elektrárnu Temelín a nedávno jsme také podepsali významnou smlouvu se společností ČEZ na modernizaci těchto systémů,“ řekl Mike Coon, viceprezident společnosti Westinghouse pro energetické systémy. „Naše další působení v České republice přinese, ve spolupráci s talentovanými a různorodými dodavateli, s nimiž jsme se setkali, desítky miliard korun v místních výdajích a zajistí tisíce pracovních míst během výstavby i po celou dobu provozu elektrárny.“

Příležitosti pro české dodavatele od Westinghouse a Bechtel

Představitelé společností Westinghouse a Bechtel se podělili o informace týkající se návrhu AP1000, dodavatelské strategie a úspěchů elektráren AP1000, které jsou v současné době v provozu. Elektrárna AP1000 společnosti Westinghouse, která nabízí nejvyšší bezpečnost, provozuschopnost a schopnost sledovat zatížení sítě, je považována za přední technologii generace III+. Její nasazení se posuzuje v řadě evropských zemí sousedících s Českem, což může vést k dalším příležitostem pro český jaderný průmysl.

„Česká republika podnikla kroky ke snížení spotřeby uhlí a zároveň si zachovala energetickou bezpečnost prostřednictvím využití jaderné energie,“ uvedl Ahmet Tokpinar, provozní ředitel divize jaderné energetiky společnosti Bechtel. „Společnosti Bechtel a Westinghouse mají praktické zkušenosti s projektováním a výstavbou elektráren AP1000, ale rozhodně budeme potřebovat český dodavatelský řetězec, abychom pomohli zemi dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Čím dříve se nám podaří zvýšit povědomí o možnostech a o tom, co bude potřeba, tím lépe.“

Společnosti Westinghouse a Bechtel v současné době dokončují fázi výstavby dvou bloků AP1000 v lokalitě Vogtle ve státě Georgia v USA, přičemž první blok by měl být uveden do komerčního provozu v roce 2022.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..