Odborníci ze Světové asociace provozovatelů jaderných elektráren WANO ocenili 29. září 2021 činnost Smolenské jaderné elektrárny a vyzdvihli šest případů dobré praxe, které doporučili k použití i v ostatních jaderných blocích. Během pravidelné partnerské mise kontrolovali elektrárnu z hlediska souladu s nejlepšími světovými standardy.

Partnerská mise WANO ve Smolenské jaderné elektrárně. (Zdroj: Rosatom)
Partnerská mise WANO ve Smolenské jaderné elektrárně. (Zdroj: Rosatom)

Inspekce se zúčastnilo 17 odborníků na provoz jaderných elektráren z Arménie, Běloruska, Bulharska, Íránu a Ruska.

Zajištění bezpečného a spolehlivého provozu hodnotili v 19 oblastech rozdělených do větších celků: funkční, základní a obecně provozní. Dva týdny studovali projektové základy Smolenské elektrárny, navštěvovali bloky a ostatní objekty, analyzovali dokumentaci, doptávali se pracovníků elektrárny, sledovali jejich činnost a pozorovali provozní personál na trenažeru. Souběžně s tím hodnotili stav kultury bezpečnosti a plnění doporučení WANO.

„Vývoj ve Smolenské jaderné elektrárně je dobrý, každým rokem se elektrárna mění k lepšímu. Popsali jsme šest případů dobré praxe, z nichž pět může být užitečných pro elektrárny se stejným typem reaktorů a jeden pro celou světovou jadernou komunitu. Kontrola proběhla úspěšně, což umožnila profesionalita a otevřenost kolektivu Smolenské elektrárny,“ uvedl vedoucí mise WANO Anatolij Zinčenko.

Dobrá praxe ve Smolenské JE podle WANO

Dobrá praxe byla nalezena v oblastech technické obsluhy a údržby, výrobní bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, provozu, inženýrsko-technického zajištění provozu a radiační ochrany. Jde například o soupisy činností během plánované odstávky, diagnostiku elektrozařízení pomocí ultrafialového světla, systém kontroly ozářených palivových kazet, složku se schématy upevňovacích bodů pro práci ve výškách a každoroční vydávání sbírky zpráv o událostech, ke kterým v elektrárně došlo.

„Jsme vděční za nezávislou expertízu bezpečnosti. Hloubková analýza současného stavu jaderné elektrárny ve srovnání s nejlepší světovou praxí potvrdila správné nastavení naší práce a profesionalitu našich zaměstnanců. Spolupráce s odborníky nám dala nový impulz k udržitelnému rozvoji,“ řekl ředitel Smolenské elektrárny Pavel Lubenskij.

Prostor ke zlepšení

Odborníci našli i rezervy elektrárny, kde je možné zlepšení, například v programu obchůzek a sledování práce personálu, systému monitoringu technického stavu zařízení a provádění analýzy událostí. Plán a plnění nápravných opatření v těchto oblastech zhodnotí další partnerská prověrka, která proběhne v roce 2023.

„Smolenská elektrárna do své činnosti vždy zaváděla zkušenosti ze světa nashromážděné organizací WANO. A nyní jsme se mohli díky partnerské misi podívat na svou práci z jiného úhlu pohledu. Doporučení odborníků a navržená nápravná opatření nám pomohou udělat další krok ve zvyšování bezpečnosti,“ doplnil první zástupce hlavního inženýra Vadim Skirda.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..