Na jihu Ruské federace 1. října 2021 spustila ruská korporace pro atomovou energii Rosatom už svou pátou větrnou elektrárnu, takže zde provozuje větrné turbíny o celkovém instalovaném výkonu 660 MWe. Od spuštění první z nich v březnu 2020 společně vyrobily 1 TWh elektřiny.

Větrné turbíny postavené Rosatomem. (Zdroj: Rosatom)
Větrné turbíny postavené Rosatomem. (Zdroj: Rosatom)

Nová elektrárna nese název Bondarevská, leží ve Stavropolském kraji a má výkon 120 MWe. Dále se v tomto regionu staví Medveženská větrná elektrárna, která by měla být dokončena v letošním roce.

„Postavili jsme už více jak polovinu z instalovaného výkonu větrných elektráren podle prvního programu rozvoje obnovitelných zdrojů v Rusku. Rosatom kvůli tomu lokalizoval moderní technologie větrných turbín a vytvořil efektivní dodavatelský řetězec pro jejich stavbu, provoz i údržbu. Továrna na výrobu generátorů a gondol už dosáhla své kapacity a několikanásobně jsme zvýšili úroveň a zkrátili délku výstavby našich projektů. Dobrý výběr lokalit nám zaručuje vysokou hodnotu koeficientu využití, včasné dodávky elektřiny do přenosové soustavy a rychlý návrat investovaných prostředků,“ uvedl generální ředitel společnosti NovaWind (součást Rosatomu) Alexandr Korčagin.

Přeprava listu pro větrnou turbínu. (Zdroj: Rosatom)
Přeprava listu pro větrnou turbínu. (Zdroj: Rosatom)

„V Rusku je dnes patrný trend přeměny energetiky, kdy se postupně přechází od tradičních zdrojů energie k alternativním. Ekologicky čistá energie je dlouhé roky jednou z priorit i našeho regionu. Rozšiřujeme proto naše elektrárny využívající sílu větru, slunce a vody. Pomáhá nám v tom i spolupráce s Rosatomem, jeho divizí NovaWind a dalšími partnery. Už letos by měl podíl alternativních zdrojů v energetickém mixu Stavropolského kraje přesáhnout 10 % a emise skleníkových plynů díky tomu poklesnou o 900 tisíc tun ročně,“ řekl gubernátor Stavropolského kraje Vladimir Vladimirov.

Větrné elektrárny v Rusku

Podle prvního programu rozvoje OZE v Rusku spustí Rosatom do roku 2024 větrné elektrárny o celkovém výkonu 1,2 GW. Později byl program rozšířen na 1,7 GW do roku 2027. Dosažení těchto cílů má v rámci Rosatomu na starosti společnost NovaWind založená v roce 2017. Spadají pod ni činnosti jako projektování a stavba větrných turbín, energetické strojírenství a provoz i údržba větrných elektráren.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..