10. října 2021 byla dokončena montáž tlakové nádoby reaktoru VVER-1200 v 1. bloku jaderné elektrárny Rooppur, kterou v Bangladéši staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Nádoba o hmotnosti 334 tun byla usazena na místo s přesností na desetinu milimetru.

Reaktor pro první blok JE Rooppur ve výrobním podniku Atommaš. (Zdroj: Rosatom)
Reaktor pro první blok JE Rooppur ve výrobním podniku Atommaš. (Zdroj: Rosatom)

Montáž reaktorové nádoby začala 14. září. Reaktor nejdříve prošel transportním průchodem, který umožňuje přepravu rozměrných komponent na reaktorový sál skrz stěnu kontejnmentu. Otočení nádoby do svislé polohy a její velmi přesné usazení na místo potom obstaral polární jeřáb, který se nachází pod střechou ochranné obálky a slouží k manipulaci s těžkými břemeny na reaktorovém sále.

U příležitosti dokončení montáže reaktoru navštívil staveniště generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov, který se zde setkal na jednání s bangladéšskou premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou.

„Dnes došlo v jaderné elektrárně Rooppur ke klíčové události letošního roku. Díky vysoké odbornosti pracovníků a pečlivé přípravě mohla být reaktorová nádoba usazena na místo s hodinářskou přesností. Projekt Rooppur převzal nejlepší praxi ruského jaderného průmyslu, desítky let zkušeností a vědeckého pokroku. Unikátní kombinace aktivních a pasivních bezpečnostních systémů umožňuje naplno zajistit bezpečný provoz elektrárny a garantuje stanovený objem vyrobené elektřiny. Rozvoj jaderné energetiky umožní Bangladéši nejen řešit problémy při zajišťování dodávek elektřiny, ale i rozvíjet region a zvýšit v něm kvalitu života lidí,“ uvedl Lichačov.

„Dnešním dnem a montáží reaktorové nádoby posilujeme svou pozici v jaderném světě a rozšiřujeme svůj přínos k využívání jaderných technologií pro mírové účely. Děkujeme Rosatomu i za další podporu projektu Rooppur, která přímo nesouvisí s výstavbou. Naše mladá generace získává znalosti o nejmodernějších technologiích, jako je i jaderná energetika, které jim pomohou získat zvláštní kvalifikaci a dovednosti. Protože tato technologie nevypouští během svého provozu skleníkové plyny, je ekologicky čistou a pomáhá lidstvu v boji se změnami klimatu. Podle našich plánů na rozvoj země nám nová elektrárna pomůže dosáhnout cílů udržitelného rozvoje v roce 2030 a pomůže nám se k roku 2041 postupně dostat na úroveň průmyslově rozvinutých zemí,“ řekla bangladéšská premiérka Hasína Vadžídová.

Výstavba JE Rooppur. (Zdroj: Rosatom)
Výstavba JE Rooppur. (Zdroj: Rosatom)

JE Rooppur

Jaderná elektrárna Rooppur se staví na břehu řeky Gangy zhruba 160 kilometrů od Dháky, hlavního města Bangladéše. Projektování a výstavbu má na starosti Inženýringová divize Rosatomu. Elektrárnu budou tvořit dva bloky VVER-1200 s projektovou dobou provozu 60 let s možností prodloužení o dalších 20 let. Pro první jadernou elektrárnu v zemi byla vybrána ruská technologie s referenčním projektem v Novovoroněžské jaderné elektrárně. Jde o evoluční projekt generace III+, který plně odpovídá mezinárodním bezpečnostním požadavkům.

Do výstavby této elektrárny jsou zapojeny i české firmy. V roce 2020 dodala do Rooppuru přes 1900 kusů armatur opavská armaturka Arako. Dodané uzavírací ventily, zpětné ventily a kulové kohouty měly v přepočtu hodnotu přes 80 milionů korun. Dodávky z Araka pokračují i v roce 2021 a v tomto roce vyrábí pro Rooppur armatury také MSA, dále servopohony ZPA Pečky a čerpací techniku Sigma Group.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..