Britská vláda diskutuje jednotlivé návrhy na výstavbu nových jaderných bloků v lokalitě Wylfa v Anglesey, potvrdil britský premiér Boris Johnson 2. října v rozhovoru s BBC Wales. Uvedl, že předchozí vlády v zemi „příliš dlouho odmítaly odpovědnost za těžká rozhodnutí o jádru“. Mezitím EDF Energy oslovila vládu se žádostí o neprodlená rozhodnutí ohledně projektu Sizewell C.

Vysloužila jaderná elektrárna Wylfa, kde se plánuje několik nových jaderných bloků. (Zdroj: Magnox Ltd)
Vysloužila jaderná elektrárna Wylfa, kde se plánuje několik nových jaderných bloků. (Zdroj: Magnox Ltd)

Johnson uvedl, že ceny energií lze udržet, „pokud uděláme velké dlouhodobé investice, které teď nutně potřebujeme, do čisté výroby elektřiny. Musí to být buď vítr, kde budeme na 40 GW do roku 2030 a můžeme mít ještě víc – nebo jádro“.

Dodává: „Potřebujeme vybudovat víc jaderných kapacit. Myslím si, že to má být část naší základny, velká část. A právě z toho důvodu teď zkoumáme Wylfa a hodně dalších projektů.“

V reakci na premiérův komentář uvedl Tom Greatrex, výkonný prezident Nuclear Industry Association: „Premiér má pravdu, je nutné podpořit dlouhodobé investice do jádra a přijmout velká důležitá rozhodnutí. Bez nových jaderných bloků nezajistíme dostatek čisté spolehlivé britské elektřiny pro budoucnost. Očekáváme, že vláda vydá potřebné zákony už letos na podzim“.

Navrhované projekty jaderných bloků

Letos v lednu Horizon Nuclear Power, britský dodavatel, kterého vlastní japonská Hitachi, stáhl svoji žádost o souhlas s výstavbou dvou reaktorů ABWR ve Wylfě.

23. září Welsh Affairs Committee (Výbor pro Velšsko) uspořádal jednorázové slyšení o výstavbě nové jaderné elektrárny Wylfa Newydd v Anglesey, což je plán B po pádu projektu Horizon. Poslanci zjišťovaly, jakou podporu takový projekt vyžaduje a zda je reálné najít dodavatele pro JE na Wylfa Newydd.

Své návrhy výboru předložily americké Bechtel a Westinghouse, které nabízejí pro Wylfa reaktory AP-1000, a britská Shearwater Energy, která navrhuje postavit malý modulární reaktor a hybridní systém na výrobu vodíku.

Rozhodnutí o Sizewell C

EDF Energy uvádí, že britská vláda by měla „urgentně“ přijmout klíčová rozhodnutí ohledně projektu na výstavbu jaderné elektrárny Sizewell C.

V rozhovoru s Financial Times uvedl generální ředitel EDF Energy, Simon Rossi, že společnost chce finální rozhodnutí o investicích do projektu do konce roku 2022. Podle něj se vláda musí nejprve jasně vyjádřit k tomu, kterým partnerům umožní účast na projektu, a jaký investiční model preferuje.

Sizewell C bude téměř replikou Hinkley Point C (HPC), kterou EDF Energy staví v Somersetu a, stejně jako HPC, zvládne pokrýt až 7 % britské spotřeby elektřiny. EDF s China General Nuclear (CGN) vlastní po 80 % a 20 % z projektu Sizewell C. Nicméně podle některých zpráv hledají britští ministři způsoby, jak z domácích jaderných projektů CGN zcela vyloučit.

Vláda zvažuje pro Sizewell C model financování RAB (regulated asset based), který podle EDF Energy sníží cenu nových jaderných elektráren díky tomu, že část peněz zaplatí spotřebitelé předem v cenách energií.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..