Licencování maďarské jaderné elektrárny Paks II se dvěma bloky VVER-1200 se protáhne, oznámil 1. října 2021 tamní jaderný dozor HAEA. Podle svého prohlášení potřebuje více času na to, aby „plně potvrdil splnění všech požadavků“, nový termín vydání stavebního povolení však stanoven nebyl.

Vizualizace dvou bloků VVER-1200 postavených vedle stávající čtveřice bloků VVER-440 v Paksi. (Zdroj: Paks II Ltd)
Vizualizace dvou bloků VVER-1200 postavených vedle stávající čtveřice bloků VVER-440 v Paksi. (Zdroj: Paks II Ltd)

Žádost o stavební povolení byla podána v červenci 2020 a jaderný dozor měl na její hodnocení 12 měsíců s možností prodloužení o 3 měsíce. O tom, že projednávání dokumentace prodlouží, úřad informoval letos v červenci. Nyní však uvedl, že není schopen vynést rozhodnutí ani v této prodloužené době a že potřebuje více času.

„Hlavním cílem licenčního procesu je ověření toho, že plánované jaderné bloky splňují nejpřísnější domácí požadavky na jadernou bezpečnost,“ uvedl úřad HAEA. Dodal, že dokumentace o 280 000 stránkách „je v několika ohledech extrémně podrobná,“ a že v některých oblastech vyžaduje „další analýzu a hodnocení“.

HAEA uvedl, že potřebuje zohlednit také doporučení týmu odborníků sestaveného Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, který posuzoval předběžné stanovisko HAEA vydané na konci roku 2020. „Za tímto účelem HAEA nařídí další nápravu nedostatků v procesu licencování,“ řekl úřad. Neuvedl však, kolik času navíc bude potřebovat.

O projektu Paks II

Projekt Paks II byl zahájen v roce 2014 mezivládní dohodou mezi Maďarskem a Ruskem, podle které budou v Paksi postaveny Rosatomem dva bloky s reaktory VVER-1200. Realizace je financována pomocí ruského mezivládního úvěru, který pokryje většinu nákladů.

Povolení k umístění nových bloků bylo jaderným dozorem vydáno v březnu 2017 a ve stejném měsíci schválila Evropská komise pravidla veřejné podpory použitá v projektu s podmínkou, že maďarská vláda zavede několik opatření požadovaných komisí. Letos po vydání patřičného povolení začaly v lokalitě zemní práce.

Nezbytnost vybudování Pakse II byla zdůrazněna Péterem Jánosem Horváthem na Energetickém investičním fóru 2021, které proběhlo minulý pátek v Budapešti. „Abychom mohli dosáhnout uhlíkové neutrality, je zásadní udržení výroby elektřiny z jádra, tj. prodloužení provozu elektrárny Paks a výstavby elektrárny Paks II,“ řekl Horváth.

Nový ředitel HAEA

Minulý pátek také přišlo další oznámení ze strany HAEA: maďarský premiér Viktor Orbán jmenoval Andreu Beatrix Kádárovou generální ředitelkou jaderného dozoru. Předtím působila jako náměstkyně ministrů pro národní rozvoj, zahraniční věci a v úřadu předsedy vlády, naposledy potom jako náměstkyně pro energetickou strategii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..