První zkušební palivová kazeta pro reaktor RITM-200N byla vyrobena 21. října 2021 v podniku MSZ, spadajícím do palivové divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. Reaktor je základem první moderní jaderné elektrárny malého výkonu, která bude v roce 2028 dokončena v Jakutsku.

Vizualizace malé jaderné elektrárny s reaktorem RITM-200N v Jakutsku. (Zdroj: Rosatom)
Vizualizace malé jaderné elektrárny s reaktorem RITM-200N v Jakutsku. (Zdroj: Rosatom)

Cílem výstavby malé jaderné elektrárny je rozvoj infrastruktury v odlehlé oblasti Sibiře, díky kterému obyvatelstvo a průmysl získají moderní ekologický zdroj stabilní elektřiny za dostupnou cenu. Je zásadní pro zahájení nových komerčních projektů spočívajících především v těžbě nerostných surovin. Výkon elektrárny bude dosahovat 55 MWe a doba provozu klíčových zařízení bude 60 let.

Základem projektu je referenční technologie RITM-200, vyvinutá na základě dlouholetých zkušeností s reaktory pro jaderné ledoborce. Pilotní ledoborec Arktika se dvěma reaktory nového typu byl uveden do provozu v říjnu 2020, takže provozovatel už získává první provozní zkušenosti s novou technologií. Dalších osm reaktorů budou používat ledoborce, které jsou nyní stavěny podle projektu 22220.

Vývojem paliva pro pozemní verzi reaktorů označovanou RITM-200N se zabývá TVEL, palivová společnost Rosatomu. Výstavbu má potom na starosti Rusatom Overseas, dceřiná firma Rosatomu pro export jaderných technologií.

Malá elektrárna s reaktorem RITM-200N

Výstavba pilotní malé jaderné elektrárny v Jakutsku má být podle plánu dokončena v roce 2028 a výroba paliva se naplno rozjede v roce 2025. Počítá se s tím, že palivo pro první zavážku bude připraveno v roce 2026. Před spuštěním sériové výroby musí zkušební kazeta a makety paliva pro RITM-200N podstoupit nezbytné zkoušky.

Jaderné elektrárny malého výkonu patří do perspektivních oblastí činnosti Rosatomu. Jsou určeny pro zásobování energiemi odlehlých oblastí, které nemají rozvinutou jednotnou přenosovou soustavu a kde by nedávala smysl výstavba velkého bloku. Díky nim může i odlehlý region získat stabilní zdroj ekologicky čisté energie.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..