Energeticky efektivnější elektromagnety pro vlaky maglev byly představeny na mezinárodním fóru SmartTRANSPORT 2021, které se věnovalo osobní přepravě a skončilo 20. října v Petrohradě.

Klíčovou součástí systémů maglev, které se řadí mezi nejrychlejší a nejmodernější druh kolejové dopravy, jsou elektromagnety vytvářející polštář magnetického pole pro pohyb vlaku. Z pohledu provozovatelů vlaků a tratí jsou důležité výrobní ceny elektromagnetů i jejich spotřeba energie, což maglev řadí mezi nejdražší železniční dopravní prostředky.
Nový hybridní elektromagnet, který má velmi nízkou spotřebu elektřiny a rozptylové pole blížící se nule, vyvinuli vědci z ústavu NIIEFA (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom). Funkční vzorek sériového magentu byl prezentován na fóru SmartTRANSPORT 2021. Fórum pořádala Petrohradská komise pro dopravu.
„Toto zařízení z pohledu energetické účinnosti předčí dnes používané elektromagnety. Otevírá nové možnosti pro přepravní systémy využívající technologii magnetické levitace a také dveře pro výstavbu těchto systémů v Rusku za pomoci domácích technologií,“ uvádí ředitel projektu Maglev v NIIEFA, Alexej Firsov.

Vývoj magnetů pro maglev
Při vývoji hybridních elektromagnetů vědci použili výsledky a zkušenosti z výzkumu a vývoje získané v rámci svých dosavadních projektů, včetně mezinárodního tokamaku ITER. Provádějí například výpočty, projektování a výrobu elektromagnetických systémů termojaderných zařízení a zařízení pracujících s vysokými energiemi, dopravní systémy a kryogenní zařízení.
Na vzorcích magnetů byly provedeny zkoušky, které ověřily výpočty z vývoje a potvrdily plánované principy sestavování systémů pro magnetickou levitaci z nových hybridních magnetů. Během výzkumných prací vědci získali osm nových patentů.
Výzkumný ústav NIIEFA je členem vědecko-výzkumného klastru Ruský MAGLEV, který byl vytvořen s cílem soustředit do Petrohradu vývoj inovativních dopravních technologií. V čele klastru stojí Petrohradská státní dopravní univerzita. Ústav NIIEFA představuje součást výzkumné divize ruského Rosatomu.
Zdroj: Tisková zpráva