Jaderná energetika je nezbytným zdrojem pro rozvoj těžby v ložisku Kjučus, uvedl ruský ministr přírodních zdrojů Alexandr Kozlov po udělení těžebního práva na základě dražby 10. října 2021. Důl bude zásobovat energiemi malý reaktor, jehož výstavba je plánovaná v regionu Usť-Kujga.

„Je důležité, že vůbec poprvé byla v aukci stanovena podmínka, že bude důl využívat elektřinu odpovídající minimálně 35 MWe výkonu malé jaderné elektrárny postavené v Jakutsku,“ řekl Kozlov.
Jaderná elektrárna malého výkonu, o které je řeč, bude postavena v regionu Usť-Kujga. Její výkon bude dosahovat 55 MWe a bude jej zajišťovat jeden reaktor RITM-200N. Regionální vláda souhlasila, že bude využívat výkon až 50 MWe z její produkce, přičemž elektřina odpovídající 35 MWe bude prodávána těžební společnosti. Vydání stavebního povolení se očekává v roce 2024.
V regionu Kjučus nyní prakticky neexistuje žádná jednotná infrastruktura. Ministr uvedl, že jaderná energie „umožní nejen rozvoj těžby, ale umožní také jednotné zásobování přilehlých oblastí energiemi. Podle podmínek aukce, musí vítěz nejpozději 30. června 2028 začít odebírat energie vyrobené pomocí malé jaderné elektrárny v Jakutsku. Vítěz navíc musí zajistit produkci minimálně 10 tun zlata ročně počínaje datem, kdy dosáhne projektové kapacity“.
V aukci zvítězila společnost Běloje Zoloto, která za využívání podzemních zdrojů v lokalitě Kjučus zaplatí 7,7 miliard rublů (zhruba 2,4 miliardy korun). Zásoby zlata jsou odhadovány na 250 tun. Ostatními účastníky aukce byly společnosti Atomredmetzoloto a PPGCHO zabývající se těžbou uranu.
Další elektrárny s malými reaktory pro doly
Kjučus není jediným dolem v polárních oblastech Ruska, který bude brát energii z malých reaktorů. Baimský těžební kombinát připravuje na Čukotce těžbu mědi a zlata a energii mu budou dodávat dvě plovoucí jaderné elektrárny zakotvené na mysu Nagljojnyn. Každá z elektráren bude mít dva reaktory RITM-200N a do provozu mají být uvedeny v roce 2027.
Zdroj: World Nuclear News