Americká společnost Kairos Power podala k americké Nuclear Regulatory Commission (NRC) předběžnou bezpečnostní zprávu (preliminary safety analysis report, PSAR) pro svůj vysokoteplotní reaktor chlazený fluoridovými solemi (KP-FHR). Je součástí žádosti o stavební povolení pro demonstrační blok Hermes s nízkým výkonem, který by měl stát v Oak Ridge.

Vizualizace demonstračního bloku Hermes v Oak Ridge. (Zdroj: Kairos Power)
Vizualizace demonstračního bloku Hermes v Oak Ridge. (Zdroj: Kairos Power)

Kairos sídlí v Alamedě v Kalifornii a KP-FHR popisuje jako novou reaktorovou technologii, využívající kulové palivo TRISO v kombinaci s nízkotlakým chlazením na základě roztavených fluoridů. Hermes, který by měl dosáhnout termálního výkonu 35 MWt, nebude vyrábět elektřinu, má však ukázat, že tato technologie poskytuje levné jaderné teplo, a předvést smysluplnost přístupu “rychlých iterativních vylepšení” („rapid iterative development“), který by podle společnosti měl snížit technická, licenční, výrobní a stavební rizika a zároveň zachovat očekávanou cenu na cestě ke komerčnímu uplatnění reaktorů KP-FHR. Hermes by měl zahájit provoz v roce 2026.

“Je vzrušující a zároveň pokorné se pustit do nové fáze ve vývoji a výstavbě této technologie, na které naše společnost pracuje s mimořádným nasazením,” uvedl generální ředitel a spoluzakladatel Kairos Power Mike Laufer. “Velmi se těšíme na spolupráci s NRC, vládou Tennessee a městem Oak Ridge na stavbě Hermes, chceme ukázat, že dokážeme vyrábět bezpečné a levné jaderné teplo.”

Kairos získal od Ministerstva energetiky USA (Department of Energy, DOE) grant v rámci programu na výstavbu demonstračních reaktorů podle pokročilých technologií (Advanced Reactor Demonstration Program), který funguje jako sdílení výdajů pro snížení rizika, na podporu výstavby reaktoru Hermes. Výstavba má stát 629 milionů dolarů a trvat sedm let, podíl DOE je 303 milionů dolarů. Partnery společnosti jsou Materion Corporation, Oak Ridge National Laboratory, Idaho National Laboratory a Electric Power Research Institute, podepsána byla také dohoda o spolupráci se státní Tennessee Valley Authority na vývoji a demonstraci technologie Hermes.

Kairos je jedním ze sedmi autorů nelehkovodních reaktorů, kteří oznámili NRC, že chtějí začít jednání o povoleních, ostatní jsou General Atomics (reaktor Energy Multiplier Module); X-Energy (XE-100); TerraPower a GE Hitachi (Natrium reactor); TerraPower (Molten Chloride Fast Reactor); Westinghouse Electric Company (mikroreaktor eVinci); a Terrestrial Energy USA (Integral Molten Salt Reactor).

Společnost také vytvořila platformu s interaktivní virtuální prohlídkou, kde nabízí zevrubné informace o projektu a technologii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..