Francouzská EDF nabídla Polsku, že postaví až 6 bloků EPR. Projekt takového rozsahu by dekarbonizoval až 40 % elektroenergetiky v zemi a ušetřil by 55 milionů tun CO2 ročně, uvádí EDF. “Nezávazná předběžná nabídka” představuje Polsku hned několik možností, popisuje technické zázemí, dodávky a stavební práce, nutné pro stavbu 4 až 6 EPR na 2 až 3 místech. Každý blok EPR by pak vyráběl po 1650 MWe.

Řez blokem EPR, které by mohly být postaveny v Polsku. (Zdroj: EDF Energy)
Řez blokem EPR, které by mohly být postaveny v Polsku. (Zdroj: EDF Energy)

EDF odhaduje, že v Polsku může vzniknout “až 25 000 přímých pracovních míst” při výstavbě elektrárny se dvěma EPR a další “desítky tisíc” nepřímých.

„Touto nabídkou chceme naplnit cíle Polského jaderného programu, který vláda přijala v říjnu 2020,“ uvádí EDF a dodává: “Jejím cílem je stanovit hlavní principy polsko-francouzského strategického partnerství, najít pro něj vhodný rámec a podpořit ambiciózní polské plány přechodu k nízkouhlíkové energetice, které jsou v souladu s celoevropským cílem uhlíkové neutrality.“

Polsko plánuje stavět velké jaderné reaktory na severu země, probíhají environmentální studie a jednání s místními obyvateli u Żarnowiece a Lubiatowa-Kopalina. Státní společnost, která má tyto projekty na starosti, se nazývá Polskie Elektrownie Jadrowe. Název si změnila letos v červnu z PGE EJ 1.

EDF uvádí, že “vystupuje jako partner polského jaderného programu od jeho začátků, s plnou podporou francouzské vlády“. Obě země jsou mezi 10 evropskými členy “Jaderné aliance”, která požaduje zařazení jádra do společné evropské taxonomie udržitelného financování.

Další jaderné plány v Polsku

Americká vláda je polským jaderným plánům rovněž nakloněna: Westinghouse zde aktivně propaguje svůj reaktor AP1000, nedávno se v Polsku posílil otevřením místní servisní pobočky v Krakowě.

Zároveň v Polsku rozkvétají malé reaktory, průmysloví giganti Synthos, Ciech, KGHM, Unimot a PKN Orlen společně chystají práce na jejich zavádění. Dceřiná společnost Synthos Green Energy spolupracuje se ZE Pak na potenciální náhradě uhelných jednotek na elektrárně Pątnów jadernými bloky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..