Práce na prvním ukrajinském projektu AP1000 by mohla začít ještě letos, uvádí výkonný president Energoatomu Petro Kotin. Tímto prvním projektem bude dokončení 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny s použitím nevyužitých dílů ze zrušeného projektu V.C. Summer ve Spojených státech.

Vizualizace bloku typu AP1000. (Zdroj: Westinghouse)
Vizualizace bloku typu AP1000. (Zdroj: Westinghouse)

Kotin promluvil o rozvíjející se spolupráci s Westinghouse na Ukrajinském plynovém investičním kongresu 20. října, jeho slova později uveřejnil Energoatom.

Energoatom uvedl, že první AP1000, který označuje jako „pilotní“, bude postaven ve Chmelnické jaderné elektrárně. “Začátek tohoto projektu je naplánován na konec tohoto roku nebo začátek toho příštího,” uvedl Energoatom a dodal: “Měli bychom v blízké budoucnosti podepsat řadu bilaterálních dohod, včetně mezivládní dohody mezi Ukrajinou a Spojenými státy.“

První balíček dohod podepsali zástupci USA a Ukrajiny v září ve Washingtonu DC. Mezi nimi bylo Memorandum o spolupráci mezi Energoatomem a Westihnghouse, kde Chmelnická 4 je rovněž označena jako “pilotní projekt”. Byla zamýšlena jako blok VVER, výstavba začala v roce 1987, avšak po 28 % stavebních prací byla pozastavena a Ukrajina mluví o dokončení již mnoho let. Westinghouse a Energoatom to teď chtějí dokázat s AP1000, ale zatím nevysvětlily, jak hodlají skloubit v jednom tlakovodním bloku tyto dvě velmi odlišné technologie.

AP1000 pro Chmelnickou 4

Krátce po podpisu smlouvy si Petro Kotin prohlédl komponenty AP1000 původně určené pro projekt V.C. Summer v Jižní Karolíně, které po jeho zrušení skončily ve skladech.

Kromě jiného zahrnují tlakovou nádobu, parogenerátor, minimálně tři hlavní cirkulační čerpadla, kompenzátor objemu a vnitřní vybavení zabalené v bednách. Jsou to také dva integrované hlavové moduly o váze 215 tun každý, které slouží pro sejmutí vrchní části tlakové nádoby a řídicích tyčí před výměnou paliva: zvedací soupravu, seismické pojistky pro ovládací mechanismy řídicích tyčí, opěry pro větrací zařízení, kabely, sady kabelů pro vybavení aktivní zóny, držáky pro kabely a sady krytů chlazení.

Nedokončený 4. blok Chmelnické elektrárny. (Zdroj: Energoatom)
Nedokončený 4. blok Chmelnické elektrárny. (Zdroj: Energoatom)

Přes komplikace nevyhnutelné při úpravě tohoto nedostavěného bloku na zcela novou technologii by dostupnost těchto částí měla umožnit výrazné urychlení veškerých prací.

Po Chmelnické 4 předpokládá dohoda mezi Energoatomem a Westinghouse výstavbu dalších čtyř bloků AP1000. Energoatom to považuje za “jasnou strategii pro rozvoj a obnovu ukrajinské jaderné flotily.”

Elektrifikace a vodík

Ukrajinská poptávka po elektřině by měla do roku 2050 vzrůst 1,2-2krát, uvedl na konferenci Kotin a dodal: “Ve skutečnosti tady mluvíme o totální elektrifikaci takových sektorů ekonomiky, jako je doprava, průmysl a vytápění domácností.”

Vedle toho Kotin považuje za dobrý doplněk k jaderným reaktorům v zemi výrobu vodíku. “Když poklesne spotřeba elektřiny, spustí se elektrolýza pro výrobu vodíku, zatímco elektrárna může stále fungovat v pásmu základního zatížení. Když poptávka vzroste, elektrolýzu vypneme,” vysvětlil. Poznamenal také, že takto by si Energoatom mohl diverzifikovat zdroje zisku, dodat energetickému systému na pružnosti a lépe využívat nadbytky jaderné elektřiny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..