Jaderná energie musí být zařazena do Evropského rámce udržitelného financování na konci letošního roku, uvedli ministři průmyslu, energetiky a obchodu z deseti evropských zemí ve společném článku, uveřejněném 10. října v řadě evropských novin. Ministři uvedli, že jaderná energie je “cenově dostupný, stabilní a nezávislý zdroj energie”. Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček označil tyto země za „jaderné spojence“.

Budova Evropské komise v Bruselu, kde se rozhoduje o taxonomii udržitelné energetiky. (Zdroj: Dimitris Vetsikas/Pixabay)
Budova Evropské komise v Bruselu, kde se rozhoduje o taxonomii udržitelné energetiky. (Zdroj: Dimitris Vetsikas/Pixabay)

Dekarbonizace naší ekonomiky vyžaduje okamžitou a hlubokou transformaci v našich postupech výroby a spotřeby [elektřiny] – musíme snížit u obou emise CO2,“ uvádí článek podepsaný 15 ministry z Bulharska, Chorvatska, České republiky, Finska, Francie, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska. “Znamená to masivní elektrifikaci naší spotřeby a rozvoj našeho nízkouhlíkových průmyslů, například výroby vodíku, což si zase obratem vyžádá víc elektřiny.“

“Jaderná energie musí být součástí toho řešení,” prohlásili ministři. “Obnovitelné zdroje hrají klíčovou roli v tomto přechodu na bezemisní energetiku, ale potřebujeme další takové zdroje, které naši poptávku dlouhodobě uspokojí. Jaderná energie je v tom zásadní. Už teď produkuje téměř polovinu bezemisní elektřiny v Evropě.”

“Jaderná energie je bezpečná a inovativní,” dodává článek. “Za více než 60 let prokázal evropský jaderný průmysl svou bezpečnost a spolehlivost. Je to jeden z nejpřísněji regulovaných sektorů na světě, se 126 reaktory ve 14 evropských zemích. Jednotlivé dozorné orgány si neustále vyměňují informace, díky tomu tento průmysl zaručuje ty nejvyšší bezpečnostní standardy na světě. Obzvlášť to platí pro nakládání s odpadem.“

“Evropský jaderný průmysl je dnes světovou průmyslovou špičkou, nabízí jedinečné inovace. Jeho další rozvoj může vytvořit téměř milion kvalifikovaných pracovních míst v Evropě. Pokud budou členské země rozvíjet spolupráci, již brzy dokážeme stavět nové, moderní reaktory, včetně těch malých modulárních.”

Jádro v taxonomii

Rozhodnutí o vlastním energetickém mixu je na každé členské zemi a ministři uvádějí: “Je zásadní, aby naše práva v této oblasti byla respektována a aby ke všem nízkoemisním technologiím bylo přistupováno stejně.“

Článek dále uvádí: „Je naprosto nezbytné, aby byla jaderná energie do konce roku 2021 zařazena do evropského rámce udržitelného financování. Vědecké posudky týkající se jaderné energetiky, které Evropská komise vyžadovala, vyznívají stejně: neexistují žádné vědecké důkazy, že by jaderná energie ovlivňovala globální oteplování více než jiné zdroje energie zařazené do taxonomie“.

Český ministr průmyslu a obchodu označil ČR a Francii za “jaderné spojence” a zakladatele toho uskupení. “Spojenectví vychází z ideální příležitosti, Francie se od ledna ujme předsednictví v Radě EU, od července ji vystřídá ČR.“

Prostředky pro boj s klimatickými změnami

Jaderná energie, uvádí článek dál, je “naší nejlepší zbraní” v boji proti následkům klimatických změn. “Je to čistý, bezpečný, nezávislý a konkurenceschopný zdroj energie. Nabízí nám Evropanům šanci pokračovat v rozvoji průmyslu s vysokou přidanou hodnotou, naplnit naše environmentální ambice, vytvořit tisíce kvalifikovaných pracovních míst a zajistit strategickou a energetickou autonomii Evropy. Nenechme si takovou zásadní příležitost ujít.”

Schvalování plánů na financování udržitelného rozvoje

Evropská komise spustila svůj Akční plán pro udržitelné finance (Action Plan on Financing Sustainable Growth) v březnu 2019 a přijala příslušná opatření o dva měsíce později. Později, v červenci 2018, Skupina technických expertů TEG (Technical Experts Group) na udržitelné financování, ustanovená Komisí, začala pracovat na vývoji jednotného klasifikačního systému pro udržitelné ekonomické aktivity.

TEG uveřejnila svou Technickou zprávu o taxonomii (Taxonomy Technical Report) vloni v červnu. Jaderná energie byla ze seznamu udržitelných ekonomických aktivit vyloučena. Avšak v září 2020 se Evropská rada rozhodla zůstat technologicky neutrální ve své strategii na financování udržitelného růstu a přechodu k nízkouhlíkové a šetrné ekonomice.

Doplnění jádra

Vloni 16. prosince Evropská unie dohodla jednotný klasifikační systém, který má podpořit soukromé investice do udržitelného rozvoje a klimaticky neutrální ekonomiky.

V březnu napsali vůdci sedmi členských zemí EU Evropské komisi dopis ohledně role jaderné energie v klimatické a energetické politice EU. “Vyzýváme Evropskou komisi, ať zajistí, že energetická a klimatická politika EU obsáhne všechny možné cesty ke klimatické neutralitě a že dodrží princip technologické neutrality“, uvedl dopis.

Následující měsíc Evropská komise ohlásila své rozhodnutí zahrnout jadernou energetiku do doplňujícího Aktu o přenesené pravomoci o Regulacích v taxonomii EU (Delegated Act of the EU Taxonomy Regulation), který také zahrnuje zemní plyn.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..