Společnost Westinghouse Electric Company a ukrajinská státní jaderná společnost Energoatom podepsaly exkluzivní dohodu o dodávkách reaktorů AP1000 do několika lokalit na Ukrajině. Podpis dohody se uskutečnil na ministerstvu energetiky ve Washingtonu za účasti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a Jennifer Granholmové, ministryně energetiky Spojených států amerických.

Patrick Fragman, prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse, ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky, a Petro Kotin, prezident NNEGC Energoatom. (Zdroj: Westinghouse)
Patrick Fragman, prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse, ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky, a Petro Kotin, prezident NNEGC Energoatom. (Zdroj: Westinghouse)

Společnost Energoatom si vybrala technologii AP1000 společnosti Westinghouse pro realizaci svých dlouhodobých cílů v oblasti výstavby nových jaderných elektráren na Ukrajině. Tato výhradní dohoda upevňuje záměr společností Westinghouse a Energoatom realizovat projekty reaktorů AP1000 a pomoci zemi dosáhnout cílů dekarbonizace s využitím čisté, spolehlivé a cenově výhodné jaderné energie.

„AP1000 je osvědčená konstrukce reaktoru generace III+ o výkonu přibližně 1100 MW s pasivními bezpečnostními systémy a jedinečnými prvky, jako je standardizace, která zkrátí dobu výstavby a sníží její náklady. Využití této technologie umožní společnosti Energoatom zajistit nejvyšší úroveň bezpečnosti, spolehlivou výrobu jaderné energie, inovace a péči o životní prostředí,“ uvedl Petro Kotin, prezident NNEGC Energoatom.

„Ve Westinghousu jsme hrdí na to, že můžeme podporovat současné ukrajinské provozní zázemí našimi špičkovými palivy a službami. Tato dohoda dále posiluje naše dlouhodobé partnerství se společností Energoatom. Představuje navíc klíčový bod v rozvoji bezuhlíkové energetické budoucnosti Ukrajiny využitím předního světového jaderného reaktoru k zajištění dlouhodobých energetických potřeb,“ řekl Patrick Fragman, prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse.

Reaktor AP1000 od Westinghouse

AP1000 je osvědčený reaktor generace III+, vybavený unikátními plně pasivními bezpečnostní systémy, modulární standardizovanou konstrukcí, vysokým provozním výkonem a schopností sledovat zatížení. Tato unikátní technologie poskytne do budoucna společnosti Energoatom a Ukrajině výhody v oblasti nákupu, výstavby, licencování, provozu, údržby a lokalizace.

Technologie AP1000 od Westinghouse je jedinou technologií reaktoru generace III+, která má licenci od americké Komise pro jaderný dozor a je také schválena v několika zemích v Evropě a Asii. V Číně čtyři bloky AP1000 v současné době překonávají výkonnostní rekordy v rychlosti uvádění do provozu a v délce odstávek pro doplňování paliva, a to s mimořádnými koeficienty ročního využití. Dva bloky AP1000 jsou také nyní v procesu výstavby v americké elektrárně Vogtle. V neposlední řadě byla technologie AP1000 vybrána pro projekt šesti bloků v Indii a uvažuje o ní též několik zemí střední a východní Evropy, Asie a energetické společnosti v USA.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..