Polská chemická skupina Synthos a energetická skupina ZE PAK podepsaly investiční dohodu ohledně možné výstavby 4 až 6 malých modulárních reaktorů (SMR) BWRX-300 v uhelné elektrárně Pątnów společnosti ZE PAK ve středním Polsku. Synthos, která má exkluzivitu na výstavbu malých jaderných reaktorů GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) v zemi, se projektu zúčastní jako investor a zároveň dodavatel technologie.

V uhelné elektrárně Patnow I by mohl stát první BWRX-300 v Polsku. (Zdroj: ZA PAK)
V uhelné elektrárně Patnow I by mohl stát první BWRX-300 v Polsku. (Zdroj: ZA PAK)

Reaktory BWRX-300 v polské uhelné energetice

Podle této dohody zamýšlejí partneři založení společného podniku, který se bude zabývat všemi aktivitami na jaderném poli, speciálně pak výstavbou elektráren s reaktory BWRX-300 od GEH, nebo „jiných vhodných amerických technologií SMR“. Plánovaný reaktor SMR by měl být postaven v uhelné elektrárně Pątnów, která už desítky let vyrábí elektřinu z hnědého uhlí z nedalekých dolů. Vloni ZE PAK oznámila, že chce zcela ukončit výrobu z uhlí do konce roku 2030.

ZE PAK vlastní Zygmunt Solorz, jeden z největších soukromých investorů v Polsku, zatímco Synthos vlastní Michał Sołowow, majitel největší soukromé průmyslové skupiny ve střední a východní Evropě.

„Už mnoho let sázím na čistou a bezemisní energetiku,“ říká Solorz. „Slunce, vítr, vodík a jádro jsou teď ty nejdůležitější zdroje energie a právě do těch proto investujeme. PAK je první výrobce elektřiny z uhlí v Polsku, který nejen říká, že má plán, jak opustit uhelné elektrárny, ale opouští jej doopravdy… Investice do jádra je obrovskou příležitostí pro Polsko, Poláky lid a polské podniky jak získat přístup k čisté a levné energii. Polsko potřebuje bohaté a ekologické zdroje elektřiny a tepla, jak pro jednotlivce, tak pro firmy.“

Dodává: „Polsko je výrobním centrem Evropy, který potřebuje stabilní a bezemisní zdroje energie. Chceme-li pokračovat v rychlém rozvoji, stát se bohatší společností a přitáhnout do země zahraniční investice, musíme poskytnout elektřinu za atraktivní ceny.“

Generální ředitel ZE PAK Piotr Woźny uvedl, že se uhelná elektrárna Pątnów v rámci vládního Polského programu jaderné energetiky dostala na seznam potenciálních míst pro umístění velkého jaderného reaktoru. „Nechceme svými plány soupeřit s těmi vládními,“ řekl. „SMR nenahradí velké státní kapacity na výrobu elektřiny, mohou ale být vynikajícím doplňkem a postupně nahradit část výroby z fosilních paliv, a v blízké budoucnosti pak výrazně pomoct s kompenzací výpadků v přenosové soustavě, které nastanou, až budeme postupně vyřazovat uhelné elektrárny a zároveň vzroste poptávka po elektřině.“

GEH uvedla: „Tuto zprávu vítáme a plně podporujeme vizi nahrazování uhelné energetiky bezemisní jadernou energetikou. Souhlasíme s tím, že malé modulární reaktory BWRX-300 jsou ideální pro tento přechod a velmi se těšíme, až rozšíříme partnerství se Synthos Green Energy a pomůžeme Polsku dosáhnout jeho dekarbonizačních cílů.“

Další aktivity společnosti Synthos

V červnu Synthos a petrochemická firma PKN Orlen dohodly spolupráci na mikromodulárních reaktorech a SMR. Podle této dohody společně podniknou patřičné výzkumy a studie proveditelnosti ohledně instalace těchto reaktorů ve výrobních podnicích společnosti Orlen v Polsku.

V roce 2019 Synthos Green Energy, součást Synthos Group, podepsala dohodu o spolupráci s GEH při výstavbě reaktoru BWRX-300 v Polsku. BWRX-300 je 300MWe vodou chlazený SMR s přirozenou cirkulací a pasivními bezpečnostními systémy, odvozený z designu 1520MWe Economic Simplified Boiling Water Reactor GEH, který má licenci v USA. Vloni v říjnu Synthos zahájil licenční jednání s Polskou národní agenturou pro jadernou energii ohledně výstavby BWRX-300 v Polsku s podporou amerického provozovatele jaderných elektráren Exelon Generation, GEH a finských Fortum Power a Heat Oy.

V prosinci 2020 Synthos oznámil dokončení studie proveditelnosti na uplatnění flotily GEH BWRX-300 SMR v Polsku. Studie, kterou provedl Exelon, pokrývá klíčové aspekty výstavby SMR, včetně cenových relací, personálních otázek, regulace a bezpečnosti, stavebních a provozních otázek.

V listopadu 2020, Synthos také podepsal dohodu o spolupráci s Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC), která vyvíjí vysokoteplotní plynem chlazený mikromodulární reaktor (MMR). USNC a Synthos společně oslovily polské Ministerstvo pro rozvoj se žádostí o financování přes mechanismus IPCEI (Important Projects of Common European Interest) pro projekty v rámci hodnotového řetězce vodíkových technologií. Smyslem tohoto projektu je vývoj ekonomicky efektivního, bezemisního a vysokoteplotního zdroje tepla a elektřiny pro produkci vodíku v průmyslovém měřítku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..