Úvahy o uplatnění malých modulárních reaktorů (SMR) na karibském ostrově Portoriko postupují do druhé fáze. Sdružení Nuclear Alternative Project (NAP) došlo k závěru, že je to proveditelné, a nyní specifikuje požadavky. Eddie Guerra z NAP 8. září promluvil na každoročním Symposiu Světové jaderné asociace a řekl, že výsledky právě probíhající studie „nás posunou dál v diskuzi o tom, kde jsou vhodná místa a jak tyto reaktory sladit s již naplánovanými mini sítěmi“.

Potenciální lokality SMR na ostrově Portoriko. (Zdroj: NAP)
Potenciální lokality SMR na ostrově Portoriko. (Zdroj: NAP)

NAP vloni provedla studii proveditelnosti podle kritérií MAAE, jejímž závěrem je, že SMR jsou pro podmínky Portorika vhodné.

Klíčovou byla pro analýzu energetická strategie Portorika, které hodlá po škodách, napáchaných v roce 2017 hurikánem Maria, vybudovat nový, robustnější systém složený z mikrosítí. Do roku 2025 čeká Portoriko výměna přibližně 3000 MWe z celkových 3247 MWe funkčních výrobních kapacit a podíl solárních elektráren má ještě vzrůst.

Nicméně dynamika ostrovní sítě je pro solární elektrárny výzvou. Portoriko má stálou spotřebu okolo 2500 MWe se špičkou okolo 3000 MWe. Loňská studie proveditelnosti NAP ukázala, že jen jádro je bezemisním zdrojem, který dokáže kompenzovat nestabilitu obnovitelných zdrojů energie v pásmu základního zatížení. Druhým zásadním požadavkem na připojení takové jednotky k síti, kde dominují solární zdroje, je flexibilita.

Ačkoliv je Portoriko relativně malé a vzdálené od pevniny USA (k nimž patří coby nezačleněné území), má HDP 104 mld. USD a předčí tak několik dalších států USA, včetně Havaje, New Hampshiru a Idaha. Hlavní jeho složkou je výroba, přitom cena energií zůstává vysoká, kolem 19 centů za kWh, zatímco ve většině států USA se podle čísel, uvedených Guerrou, pohybuje v rozsahu 9-11 centů/kWh.

Možné lokality pro Portoriko

Loňská studie proveditelnosti odhalila hlavní ohniska zvýšené poptávky, výrobní střediska a potenciální partnery, uvedl Guerra. Dodává, že stále pokračuje analýza jednotlivých míst z geologického a infrastrukturního hlediska a že tyto informace jsou jedním z pramenů pro tento průzkum.

NAP zatím identifikovala dvě potenciální místa, odpovídající požadavkům amerického Jaderného regulačního úřadu (NRC). Jedno leží na severním pobřeží ostrova nedaleko průmyslové oblasti, další na východním pobřeží u bývalé námořní základy Roosevelt Roads. Guerra řekl, že výstupem z této pokračující studie bude „žebříček vhodných míst s vymezením parametrů, odpovídajících podmínkám a potřebám Portorika.“

Co potřebuje ostrov?                                                          

Guerra uvádí, že tým NAP kontaktovali zástupci dalších malých a ostrovních zemí, které chtějí sdílet informace o potenciálu SMR. Singapur, Kypr, Tasmánie, Bahrajn a Indonésie čelí obdobným výzvám, jako Portoriko, především nestabilitě v pásmu základního zatížení. Navíc potřebují dekarbonizovat, ukončit závislost na fosilních palivech a zvýšit robustnost systému, aniž by jej ohrozili nestabilitou, vlastní jiným obnovitelným zdrojům, dodává.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..