V podniku Atommaš (strojírenský podnik ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) byly 31. srpna 2021 vyexpedovány parogenerátory pro 2. blok turecké jaderné elektrárny Akkuyu s reaktory VVER-1200. Čtyři parogenerátory, každý o hmotnosti 355 tun, na staveniště urazí cestu dlouhou zhruba 3000 kilometrů.

Parogenerátory pro druhý blok turecké jaderné elektrárny Akkuyu s reaktory VVER-1200 vyrážejí na cestu. (Zdroj: Rosatom)
Parogenerátory pro druhý blok turecké jaderné elektrárny Akkuyu s reaktory VVER-1200 vyrážejí na cestu. (Zdroj: Rosatom)

„První z této čtveřice parogenerátorů byl vyroben o 8 měsíců napřed oproti plánovanému termínu. Během výroby se podařilo zkrátit délku klíčových činností až na polovinu. Umožnil nám to velký a intenzivní rozvoj firmy, který nyní probíhá. Výrazně jsme posílili naši výrobní základnu, zavedli nové digitální technologie, zvyšujeme efektivitu a rozvíjíme i náš personál. Díky tomu dnes můžeme odeslat parogenerátory pro tureckou jadernou elektrárnu. Důležité pro nás je zejména to, že jde už o druhou dodávku, takže naše výroba pro jadernou energetiku dospěla do stabilního tempa a máme maximálně vytížené výrobní stroje,“ říká Igor Kotov, generální ředitel společnosti AEM-technology, pod kterou Atommaš v rámci Rosatomu spadá.

Cesta produkce Atommaše do Turecka kombinuje různé způsoby dopravy. Do přístavu na Cimljanské nádrži dorazí po silnici a pak jsou naloženy na loď, na které vyrazí směr Turecko. Nejprve po řece Don, potom přes Azovské, Černé, Marmarské, Egyptské a nakonec i Středozemní moře, až dorazí do přístavu poblíž staveniště Akkuyu.

Parogenerátory v jaderné elektrárně

Parogenerátory jsou nedílnou součástí jaderné elektrárny a zajišťují přenos tepla mezi primárním a sekundárním okruhem, aniž by došlo ke kontaminaci sekundární vody. Projekt VVER-1200 generace III+ má celkem čtyři parogenerátory ve čtyřech smyčkách.

Uvnitř kovového tělesa parogenerátoru o délce 15 metrů a průměru 4 metry je 11 tisíc teplosměnných trubiček, kterými obíhá primární voda. Kdybychom všechny tyto trubičky o průměru 16 milimetrů položili za sebe, budou mít délku celkem 148,5 kilometru.

Akkuyu je první jadernou elektrárnou stavěnou podle modelu BOO (build-own-operate), kdy jedna firma elektrárnu projektuje, staví, vlastní i provozuje. Podle projektu by po svém spuštění měla vyrábět ročně 35 TWh elektřiny, což odpovídá zhruba 10 % turecké spotřeby. Elektrárna splňuje všechny bezpečnostní požadavky světové jaderné komunity, které jsou obsaženy v normách Mezinárodní agentury pro atomovou energii, mezinárodní skupiny pro jadernou bezpečnost INSAG a organizace evropských provozovatelů jaderných bloků EUR.

Do výstavby jaderné elektrárny Akkuyu jsou zapojeny české firmy podobně, jako je tomu i v případě ostatních bloků VVER-1200 stavěných Rosatomem v různých zemích světa. Společnost Sigma Group má dobré vyhlídky na vítězství v tendru na dodávku čerpací techniky v hodnotě cca 15 milionů eur. Dále společnost MICo dodá tlakové nádoby za asi 7,1 milionů eur a ŽĎAS výkovky pro výrobu hlavních cirkulačních čerpadel. Společnost ZPA Pečky vyrábí servopohony a společnost Arako armatury.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..