Světové jaderné kapacity podle posledních vysokých scénářů MAAE vzrostou do roku 2050 na dvojnásobek, na 792 GWe (net) z 393 GWe (net) v roce 2050. Ve srovnání s loňskou vysokou predikcí 715 GWe v roce 2050 nyní odhaduje o 10 % větší růst. Je to poprvé od nehody ve Fukušimě v roce 2011, kdy MAAE svou prognózu přehodnotila směrem výš.

Publikace  Energy, Electricity and Nuclear Power Estimates for the Period up to 2050. (Zdroj: MAAE)
Publikace Energy, Electricity and Nuclear Power Estimates for the Period up to 2050. (Zdroj: MAAE)

41. vydání „Energy, Electricity and Nuclear Power Estimates for the Period up to 2050” uvádí detailní globální trendy v jaderné energetice podle jednotlivých regionů a příslušné odhady ve vývoji výrobních kapacit v nízkých a vysokých scénářích. Nízký scénář předpokládá, že současné trendy v obchodě, technologiích a zdrojích budou pokračovat víceméně stejně a že explicitní zákony, regulace a politické aktivity přímo ovlivňující jádro doznají jen málo změn. MAAE uvádí, že vysoké scénáře „jsou mnohem ambicióznější, ale stále přesvědčivé a technicky proveditelné“. Vysoký scénář zohledňuje i politiku jednotlivých zemí kolem klimatických změn.

Podle prognóz by světová spotřeba energie měla vzrůst oproti roku 2020 o 15 % do roku 2030 a o 30 % do roku 2050. Spotřeba elektřiny by pak měla růst ještě víc, přibližně o 2,4 % ročně, a vyrůst tak mezi lety 2020 a 2050 na dvojnásobek. Celková výrobní kapacita by měla vzrůst o 30 % do roku 2030 a o více než 100 % kolem roku 2050.

Podle nízkého scénáře světové jaderné výrobní kapacity do roku 2030 poklesnou asi o 7 % a pak se do roku 2050 vrátí na současnou úroveň, 392 GWe, v roce 2050. Ve vysokém scénáři rostou jaderné kapacity ve srovnání s 2020 asi o 20 % do roku 2030 a v roce 2050 jsou na více než dvojnásobku. V obou z nich však do roku 2050 klesá podíl jádra na celkové světové výrobě.

Podíl jádra na světové energetice podle MAAE

Podle vysokého scénáře MAAE by jaderná výroba mohla v roce 2050 přispívat asi 12 % k celkovému světovému mixu, což je víc než 11 % v roce 2050 z loňského vysokého scénáře. Nízký scénář se nemění, odhad činí 6 % jádra v celkovém mixu.

Téměř dvě třetiny stávajících jaderných reaktorů jsou v provozu už více než 30 let, což jasně ukazuje, že nové kapacity jsou nezbytné, aby vynahradily ty odstavované. Velmi nejistá je v tomto ohledu budoucnost Severní Ameriky a Evropy, kde kolem roku 2030 má začít vyřazování a likvidace mnoha reaktorů najednou. Na stále více z nich uplatňují provozovatelé opatření proti stárnutí a prodlužují doby provozu.

MAAE uvádí, že realizace vysokého scénáře si vyžádá velmi aktivní přístup, včetně zrychleného zavádění inovativních jaderných technologií, například malých modulárních reaktorů a zcela nových typů. “Stávající rychlost rozvoje jaderné energetiky ukazuje, že pokud chceme udržet stávající postavení jádra v energetickém mixu, musíme ihned jednat…Vysoký scénář ukazuje, že musíme intenzivně společně pracovat, včetně zrychlení práce na demonstračních jednotkách s novými technologiemi, pokud máme dosáhnout 12% podílu na celkové výrobě elektřiny do roku 2050, jak ukazují vysoké scénáře.”

MAAE uvedla, že změna prognózy na základě letošních dat “zatím neznamená nový trend, ale přichází s tím, jak se svět snaží opustit fosilní paliva pro boj s klimatickými změnami”. Míní, že hodně zemí teď zvažuje zavedení jaderné energie a vidí v ní cestu ke spolehlivé a čisté výrobě elektřiny. „Úmluvy v rámci Pařížské dohody z roku 2015 by mohly podpořit rozvoj jaderných zdrojů, pokud nezbytné politické akce a změny na trhu urychlí investice do regulovatelných, nízkoemisních technologií“.

„Nové predikce MAAE ukazují, že jádro bude stále hrát nezastupitelnou roli v nízkouhlíkové energetice,“ uvedl generální ředitel MAAE Mariano Grossi. “Závěry této zprávy jsou velmi povzbuzujícím znamením rostoucího povědomí o tom, že jaderná energie, která při svém provozu neprodukuje žádné emise CO2, je klíčová v našich snahách o bezuhlíkovou energetiku.”

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..