První ze dvou vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů HTR-PM v demonstrační jaderné elektrárně Š‘-tao-wan (angl. Shidaowan) v čínské provincii Šan-tung dosáhl kritičnosti 12. září. Do konce letošního roku by měl být připojen k elektrické síti. Oznámil to majitel elektrárny, společnost China Huaneng.

Velín bloku HTR-PM při dosažení kritičnosti. (Zdroj: China Huaneng)
Velín bloku HTR-PM při dosažení kritičnosti. (Zdroj: China Huaneng)

K dosažení kritičnosti došlo 23 dnů poté, co začalo zavážení paliva. Společnost uvedla, že teď čekají tento demonstrační blok zkoušky za nulového výkonu, které prověří funkčnost aktivní zóny, regulačních tyčí a monitorovacích zařízení. China Huaneng dodává, že „bude pokračovat ve standardizaci spouštěcích a testovacích procesů na tomto demonstračním bloku pro zajištění úspěšného připojení k elektrické síti v roce 2021.“

Výstavba demonstrační jaderné elektrárny se dvěma malými reaktory, které pohánějí jednu 210MWe turbínu, začala v prosinci 2012. China Huaneng je hlavní organizací velkého konsorcia, které staví tento demonstrační blok (má 47,5% podíl), společně s dceřinou společností CNNC, China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), (32,5 %), a Ústavu pro jaderné technologie a novou energetiku Univerzity Čching-chua (Tsinghua Univerzity, 20 %), která se zaměřuje na výzkum a vývoj v projektu. Chinergy, společný podnik Tsinghua a CNEC, je hlavním dodavatelem jaderného ostrova.

China Huaneng uvádí, že lokalizace výroby pro HTR-PM dosáhla 93,4 %. Dodává, že jde o první komerční modulární vysokoteplotní reaktor chlazený plynem s kulovým palivem na světě a že používá více než 2000 sad vybavení vůbec poprvé na světě a více než 600 sad inovativního vybavení. Mezi ně patří i první parogenerátor se spirálním vinutím pro vysokoteplotní plynem chlazené reaktory. Jako první disponuje vysokovýkonnou a vysokoteplotní elektromagnetické uložení dmychadel helia, a rovněž používá největší a nejtěžší tlakovou nádobu reaktoru na světě.

Spouštění prvních HTR-PM

Studené funkční testy na dvou reaktorech HTR-PM, které mají ověřit primární okruh a robustnost pomocných potrubí za vyšších tlaků, než jsou projektové dimenze, skončily vloni 19. října a 9. listopadu. Horké funkční testy, které simulují teploty a tlaky za běžných provozních podmínek, začaly v lednu.

Čínský regulační úřad NNSA (National Nuclear Safety Administration) vydal provozní licenci pro HTR-PM 20. srpna. Zavážení prvních kulových palivových článků do prvního reaktoru začalo dalšího dne.

HTR-PM má výhody inherentní bezpečnosti s pasivními prvky, velké míry lokalizace výroby, modulárního designu a je dobře uzpůsoben pro menší a střední sítě. Má široký potenciál komerčního uplatnění včetně výroby elektřiny, výroby tepla a provozů, kde je potřeba výroba vysokopotenciálového tepla.

V jaderné elektrárně Š‘-tao-wan by mělo časem stát dalších 18 vysokoteplotních reaktorů. Kromě dvoureaktorového bloku připravuje Čína také větší verzi HTR-PM600, kde 6 reaktorů HTR-PM pohání jednu 650MWe turbínu. Studie proveditelnosti pro HTR-PM600 probíhají v jaderných elektrárnách San-men (Sanmen), Žuej-ťin (Ruijin), Sia-pchu (Xiapu), Wan-an (Wan’an) a Paj-an (Bai’an).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..