Finský provozovatel jaderné elektrárny Loviisa, společnost Fortum, podal 6. září 2021 na Ministerstvo pro ekonomické záležitosti a zaměstnanost (MEZZ) vyhodnocení dopadů na životní prostředí (EIA, Environmental Impact Assessment). Posudek zahrnuje ekologické vlivy potenciálního prodloužení provozní doby u dvou tlakovodních reaktorů VVER-440 v elektrárně, alternativy, kterou je vyřazení z provozu, a ekologický vliv finálního úložiště nízko a středně radioaktivního odpadu.

Jaderná elektrárna Loviisa. (Zdroj: Fortum)
Jaderná elektrárna Loviisa. (Zdroj: Fortum)

Možný prodloužení provoz JE Loviisa

Loviisa 1 zahájila komerční provoz v roce 1977 a v tuto chvíli má povolení k provozu do konce roku 2027. Loviisa 2, která zahájila komerční provoz v roce 1981, má licenci do konce roku 2030. EIA může pro Fortum skončit dvěma možnostmi: prodloužením provozu obou bloků do roku 2050, nebo likvidací elektrárny po vypršení stávajících povolení.

Hodnocení dopadu na životní prostředí

Vloni 13. srpna Fortum podala Ministerstvu návrh na program EIA, který zahrnul jak vyhodnocení ekologických dopadů, tak organizaci komunikace a rozdělení zodpovědnosti. MEZZ v projektu funguje jako koordinátor, zatímco Ministerstvo životního prostředí zodpovídá za mezinárodní účast.

MEZZ vydala k plánu EIA své stanovisko v listopadu. Podle názoru úředníků byl program navržený EIA dostačující za podmínky, že zohlední také jejich názory, a požádali o další detaily týkající se údržby stárnoucí elektrárny včetně vlivu klimatických změn a chladnoucí vody. Vyžádali si také víc informací o nakládání s radioaktivním odpadem a jednání v případě nehody.

Nyní Fortum své dokumenty aktualizovala a podala na ministerstvo. Společnost uvedla, že je připravila v souladu se zákonem o EIA, Environmental Impact Assessment Procedure Act and Decree, a že přitom zohlednila stanovisko k programu EIA, které vloni v listopadu vydalo MEZZ.

“EIA vyhodnotila vliv projektu na životní podmínky, pohodlí a zdraví lidí, a rovněž na životní prostředí, vodní systémy, podzemní vody, rybolov, přírodní lokality, terén a kulturní prostředí,” uvádí Fortum. “Také byl vyhodnocen jeho vliv na místní ekonomiku a místní komunity”.

“Provoz JE Loviisa již dlouhou dobu funguje velmi dobře a víme všechno o jeho ekologických vlivech. Během přípravy programu EIA jsme studovali terén a podnikli řadu studií a analýz. Navíc jsme provedli průzkum mezi obyvateli v okolí a rozhovory s majiteli jednotlivých podílů,” uvedl Thomas Buddas, zástupce ředitele JE Loviisa. “Z hlediska ekologických dopadů jsou přípustné všechny vyhodnocené alternativy. Výsledky posouzení poskytují dobrý základ pro další přípravu Fortum na rozhodovací proces ohledně budoucnosti JE Loviisa.“

MEZZ teď hodlá požádat o názor na výslednou EIA zprávu další instituce a organizace, chystá veřejné slyšení s občany a zástupci obcí. Konzultační období je mezi 20. září a 18. listopadem, porady proběhnou online a veřejné slyšení je naplánováno na 7. října přímo v Loviise.

Ministerstvo uvedlo, že svůj podložený závěr vydá v lednu 2022. Zpráva EIA pak bude přiložena k žádosti o licenci na prodloužení provozu, anebo likvidaci, v závislosti na rozhodnutí o budoucnosti JE Loviisa.

V roce 2020 JE Loviisa vyrobila celkem 7,8 TWh (netto) elektřiny, což je více než 10% celkové produkce Finska.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..