Na konci letošního července navštívila egyptská delegace výrobní prostory ruské společnosti Ťažmaš, která zahájila výrobu komponent pro první jadernou elektrárnu v Egyptě. Generálním dodavatelem projektu El Dabaa je ruská korporace pro atomovou energii Rosatom.

Egyptská delegace v Ťažmaši. (Zdroj: Rosatom)
Egyptská delegace v Ťažmaši. (Zdroj: Rosatom)

Delegaci tvořili zástupci egyptského zákazníka, jaderného dozoru a další osoby zodpovědné za výstavbu této jaderné elektrárny jak ze strany Egypta, tak Rosatomu. Navštívili výrobní haly, kde probíhá výroba zařízení pro jaderné elektrárny typu VVER v Turecku, Indii a Číně. V závěru své návštěvy podepsali protokol o zahájení výroby součástí lapače taveniny pro první dva bloky elektrárny El Dabaa.

„Dnešní událost je výsledkem intenzivní práce projektových týmů z obou zemí. Výstavba egyptské jaderné elektrárny probíhá za plné politické podpory z egyptské strany, což je nezbytné pro hladký průběh projektu. Mohu s potěšením konstatovat, že egyptsko-ruský tým má velmi dobré výsledky a všechny úkoly, které před ním stojí, postupně plní,“ uvedl egyptský ministr elektroenergetiky a obnovitelných zdrojů energie Mohamed Šaker, který delegaci vedl.

„Chtěli jsme vidět moderní technologie ve výrobních podnicích Rosatomu, což nám dalo jistotu v tom, že naše spolupráce umožní plnit všechny podmínky smlouvy: veškerá zařízení budou vyrobena v odpovídající kvalitě a dodána včas,“ zdůraznil předseda Nuclear Power Plants Authority (NPPA) Amged El-Wakeel. Tato společnost má na starosti realizaci projektu z egyptské strany.

Vizualizace jaderné elektrárny El Dabaa. (Zdroj: Rosatom)
Vizualizace jaderné elektrárny El Dabaa. (Zdroj: Rosatom)

„Spolupráce Ťažmaše a Rosatomu probíhá už dlouhé roky a postupně se posiluje. Dnes je naše společnost aktivně zapojena do výstavby celé řady jaderných elektráren v Rusku i v zahraničí. Díky tomu jsme mohli v našem portfoliu zakázek zvýšit objem „jaderné“ výroby o 30 %. Ťažmaš vnímá důležitost projektu El Dabaa a plní všechny své smluvní závazky včas a kvalitně. Věřím, že nás čekají další kontrakty jak pro egyptskou jadernou elektrárnu, tak i pro další projekty Rosatomu,“ řekl generální ředitel Ťažmaše Andrej Trifonov.

Egyptská delegace dále navštívila Rostovskou jadernou elektrárnu na jihu Ruska, aby se seznámila s provozem jaderných bloků, a Atommaš, podnik Rosatomu dodávající klíčové komponenty jaderných elektráren jako reaktory a parogenerátory.

El Dabaa

El Dabaa bude první jadernou elektrárnou v Egyptě a vznikne na břehu Středozemního moře asi 300 kilometrů severozápadně od Káhiry. Bude ji tvořit čtveřice bloků VVER-1200 generace III+, které už jsou provozovány ve dvou ruských jaderných elektrárnách (Leningradská, Novovoroněžská) a jedné běloruské. Podle podmínek smlouvy Rosatom elektrárnu nejen postaví, ale bude ji i provozovat a 10 let udržovat. Až po postupném zácviku egyptské obsluhy ji předá do užívání zákazníkovi.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..