V jaderné elektrárně Akkuyu začaly 12. srpna 2021 výkopové práce na základech 4. bloku s reaktorem VVER-1200. Příprava výstavby tohoto bloku stavěného ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom probíhá podle počátečního stavebního povolení.

Základová jáma 4. bloku jaderné elektrárny Akkuyu v Turecku. (Zdroj: Rosatom)
Základová jáma 4. bloku jaderné elektrárny Akkuyu v Turecku. (Zdroj: Rosatom)

Počáteční stavební povolení, které dovoluje provádět práce s výjimkou jaderného ostrova, vydal turecký jaderný dozor Turkish Atomic Energy Authority (TAEK) 30. června 2021.

Zemní práce pro přípravu stavby reaktorové budovy, strojovny, pomocných provozů a dalších důležitých objektů jaderného bloku probíhají na ploše 655 m2. Hloubka výkopů bude dosahovat až 12,5 metru a pracovníci přemístí téměř 600 tisíc kubíků zeminy. Kromě samotného rozrušování, nakládání a odvážení kamenité půdy musejí dělníci zajistit i odčerpávání spodní vody. V současnosti na staveništi pracuje přes 20 kusů stavební techniky: bagry, sklápěče, vrtné soupravy ad.

Další práce v Akkuyu

„V letošním roce plánujeme pro čtvrtý blok získat finální stavební povolení a začátkem příštího roku se pustit do stavebních prací v plném rozsahu. Do konce roku začneme připravovat podloží pro základové desky reaktorové budovy a strojovny a potom se pustíme do sestavování betonářských výztuží základových desek. To znamená, že se Akkuyu stane největším centrem výstavby jaderných elektráren, kde se budou zároveň stavět čtyři bloky. To je unikátní z pohledu celosvětového jaderného průmyslu a jeho historie. Výstavba čtyř bloků zároveň vyžaduje vysokou koncentraci lidských, materiálních i finančních zdrojů, ale my jsme na to připraveni,“ uvedl první náměstek generálního ředitele elektrárny Akkuyu Sergej Buckich.

Během výkopů základové jámy probíhá i zpevňování podloží. Do půdního masivu se čerpá směs cementu a vody a na některých místech se používá i metoda injektáže: do půdy se pod vysokým tlakem čerpá cement s vodou a vznikají masivy s funkcí pilotů, které zajišťují požadovanou únosnost půdy, bezpečný provoz a stabilitu stavěných budov v souladu s mezinárodními požadavky.

Do výstavby jaderné elektrárny Akkuyu jsou zapojeny české firmy podobně, jako je tomu i v případě ostatních bloků VVER-1200 stavěných Rosatomem v různých zemích světa. Společnost Sigma Group má dobré vyhlídky na vítězství v tendru na dodávku čerpací techniky v hodnotě cca 15 milionů eur. Dále společnost MICo dodá tlakové nádoby za asi 7,1 milionů eur a ŽĎAS výkovky pro výrobu hlavních cirkulačních čerpadel. Společnost ZPA Pečky vyrábí servopohony a společnost Arako armatury.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..