Infrastrukturní dvoustranný zákon, který americký senát schválil tento týden, zahrnuje, mimo jiné, ustanovení o investicích do demonstračních jednotek inovativních jaderných reaktorů. Návrh také obsahuje položky o investicích do výzkumných center na jiné technologie nové generace, například na zachytávání uhlíku a čištění vodíku.

Viceprezidentka Spojených států amerických Kamala Harrisová a prezident Joe Biden sledují hlasování senátu o infrastrukturním zákoně a podpoře inovativních reaktorů. (Zdroj: POTUS)
Viceprezidentka Spojených států amerických Kamala Harrisová a prezident Joe Biden sledují hlasování senátu o infrastrukturním zákoně a podpoře inovativních reaktorů. (Zdroj: POTUS)

Přijetí Dvoustranného infrastrukturního rámce (The Bipartisan Infrastructure Framework), který Bílý dům označil za největší dlouhodobou investici do americké infrastruktury a konkurenceschopnosti téměř za celé století a za první velkou investici do boje s klimatickými výzvami, oznámil prezident Biden před měsícem. Zákon o infrastrukturních investicích a pracovních místech, který Senát schválil 10. srpna v poměru 69 hlasů ku 30, teď míří do Sněmovny reprezentantů.

„Včera Senát schválil návrh dvoustranného zákona … je to významný milník na cestě k uskutečnění nezbytných investic, které už dávno potřebujeme,“ oznámil prezident Joe Biden 11. srpna.

Judi Greenwaldová, výkonná ředitelka Aliance pro jaderné inovace (Nuclear Innovation Alliance, NIA), neziskového think-tanku, jehož cílem je prosadit jadernou energii jako globální řešení pro zmírnění klimatických změn, uvádí, že tato dvoustranná legislativa „staví na letech tvrdé práce a snahy o vybudování základů, na kterých můžeme stavět a dosáhnout dlouhodobých klimatických, ekonomických a právních cílů pro celou zemi“.  Obsahuje hodně ustanovení, která posílí robustnost a výkon energetiky, zároveň přinesou nová pracovní místa, ekonomický růst a zvýší konkurenceschopnost na mezinárodním poli, dodává.

Inovativní reaktory v infrastrukturním zákoně

„Dvoustranný infrastrukturní rámec zcela správně uznává důležitost role, kterou inovativní jaderné technologie mají v naší celonárodní snaze o dekarbonizaci. Poskytnutím plné podpory dvěma demonstračním projektům s komerčním potenciálem v rámci Demonstračního programu pro pokročilé reaktory (Advanced Reactor Demonstration Program) tento Rámec výrazně zrychlí inovace v soukromém sektoru a zajistí vedoucí postavení Spojených států v nových jaderných technologiích,“ řekla Greenwaldová.

Demonstrační program pro pokročilé reaktory, který Ministerstvo energetiky (Department of Energy, DOE) spustilo v roce 2020, mý za účel urychlit výstavbu demonstračních bloků nové generace díky partnerství s americkým průmyslem a sdílení nákladů. Později téhož roku oznámilo DOE, že TerraPower a X-energy dostanou po 80 milionech USD každá na výstavbu demonstrační elektrárny, které by mohla být v provozu do sedmi let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - U Prahy se rodí HeFASTo - Nové bloky ve světě (model hefasto 20210527 112354) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..