Ruský jaderný dozor Rostechnadzor vydal 5. srpna 2021 licenci pro společnost Rusatom Overseas (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) na výstavbu jaderných zařízení v jaderných elektrárnách. Licence byla vydána v rámci projektu na výstavbu pozemní jaderné elektrárny malého výkonu s reaktorem RITM-200N v Republice Sacha (Jakutsko, součást Ruské federace).

Vizualizace jaderné elektrárny malého výkonu s reaktorem RITM-200N. (Zdroj: Rosatom)
Vizualizace jaderné elektrárny malého výkonu s reaktorem RITM-200N. (Zdroj: Rosatom)

Pro získání licence musela společnost Rusatom Overseas projít kontrolou Rostechnadzoru, konkrétně Centrálního meziregionálního teritoriálního úřadu pro dozor nad jadernou bezpečností a radiační ochranou.

„V projektu výstavby malé jaderné elektrárny v Jakutsku jsme postoupil opět o něco dále. Jde o důležitý krok na cestě k úspěšné realizaci projektu, který by měl být završen v roce 2028,“ uvedl viceprezident Rusatom Overseas, Oleg Sirazetdinov.

Pilotní pozemní RITM-200

Srdce projektu malé jaderné elektrárny Rosatomu představuje reaktor RITM-200, což je referenční technologie vyprojektovaná na základě mnohaletých zkušeností s provozem malých reaktorů na palubě ruské flotily jaderných ledoborců. V říjnu 2020 byl ledoborec Arktika, první z plavidel s novým typem reaktoru, slavnostně uveden do provozu na plavebních trasách Severní mořské cesty. Do jaderných ledoborců je postupně montováno dalších osm reaktorů tohoto typu (každá loď nese dva reaktory).

V prosinci 2020 podepsali Rosatom a jakutská vláda dohodu stanovující ceny elektřiny z malé jaderné elektrárny s reaktorem RITM-200, která bude postavena u obce Usť-Kujga v Usť-Janském regionu Jakutska. V současnosti je na budoucím staveništi hotová velká část průzkumných prací a připraveny předběžné verze dokumentů pro hodnocení dopadu na životní prostředí a pro stavební povolení. 22. června 2021 proběhly v obci Usť-Kujga veřejná slyšení ohledně hodnocení dopadu na životní prostředí. Zahájení výstavby malé jaderné elektrárny je plánováno na rok 2024.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..