Vzdělávací expedice s názvem Ledoborec znalostí se 24. srpna 2021 vrátila ze severního pólu do Murmansku. Akce pro talentované studenty a žáky se uskutečnila v rámci projektu Homo Science ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Účastníci expedice na severním pólu. (Zdroj: Rosatom)
Účastníci expedice na severním pólu. (Zdroj: Rosatom)

Na palubě jaderného ledoborce 50 let Pobědy provozovaného Rosatomem cestovalo přes 80 žáků a studentů ve věku 12 až 23 let z celého Ruska, kteří uspěli v různých soutěžích: vítězové soutěže pořádané organizací informačních center o jaderné energetice, vítězové turnaje mladých profesionálů TEMP, účastníci akcí Ruského hnutí školáků, účastníci soutěže Velká změna ad.

„Severní pól je krásný a svobodný. Je unikátním místem nejen z pohledu zeměpisu, ale i energie: člověk úplně cítí, že stojí na střeše světa,“ řekl sedmnáctiletý Alexandr Tarmajev z Irkutsku. Šestnáctiletý Jevgenij Cymerman z Petrozavodsku doplňuje: „Severní pól je rozlehlý. Nepopsatelná krása. Hraju hokej a dívat se na led je pro mě moc příjemné, ale na pólu je to opravdu zvláštní pohled.“

Vzdělávací expedice Rosatomu

Cílem Ledoborce znalostí je popularizovat u mladé generace vědu a vytvořit příjemné prostředí pro každého, kdo touží po nových informacích z vědy a chce je sdílet s ostatními. Program zahrnoval vědecké hry a soutěže, exkurzi po ledoborci, přednášky a kreativní bloky.

Během expedice ledoborec dvakrát navštívil souostroví Země Františka Josefa a její členové zde mohli zblízka pozorovat ledovce, lední medvědy a další zástupce místní fauny a flóry. Geografický severní pól ledoborec dosáhl 18. srpna.

„Snem každého dítěte je vstoupit na palubu skutečné lodi a jaderný ledoborec má ještě o to větší kouzlo. Pro žáky jde o jedinečný zážitek. Je pro ně velmi zajímavé nejen to, že na vlastní oči uvidí Arktidu a její život, ale že během vzdělávacího programu získají i nové znalosti a komunikační dovednosti,“ uvádí kapitán ledoborce 50 let Pobědy Dmitrij Lobusov.

Účastníci projektu Ledoborec znalostí. (Zdroj: Rosatom)
Účastníci projektu Ledoborec znalostí. (Zdroj: Rosatom)

„Ledoborec znalostí je skvělou příležitostí pro všestranný rozvoj dětí, které jsou klíčem pro naši budoucnost. Arktida před nimi odkrývá svůj obrovský potenciál a inspiruje je, ale poslouchá jen ty nejvytrvalejší. Námořníci naší flotily jaderných ledoborců to moc dobře vědí a je mi velkým potěšením, že dětem ukazuje krásy této úžasné krajiny právě Atomflot společně s Rosatomem,“ dodává Mustafa Kaška, generální ředitel Atomflotu, dceřiné společnosti Rosatomu, která provozuje ruské jaderné ledoborce.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..