Správa Černobylské jaderné elektrárny může začít s likvidací starého černobylského sarkofágu, 20. srpna k tomu získala povolení. Původní ochranný sarkofág, který postupně stárne, byl nahrazen novým, dokončeným v roce 2016, který obsahuje veškeré vybavení, potřebné pro zahájení likvidace zničeného bloku.

Nový sarkofág v Černobylu. (Zdroj: Chnpp.gov.ua)
Nový sarkofág v Černobylu. (Zdroj: Chnpp.gov.ua)

„Znovu musíme dělat věci, které před námi ještě nikdo nedělal,“ uvedl Valerij Sejda, výkonný generální ředitel Černobylské JE, čímž shrnul jak stávající plánování celé procedury na stržení nestabilního sarkofágu, který byl nouzově postaven ihned po nehodě v roce 1986, a práci, která je teď čeká.

Povolení k likvidaci Černobylu

20. srpna Státní inspektorát jaderného dozoru Ukrajiny (SNRIU) publikoval povolení ke „zpracování a uložení radioaktivního odpadu“, které vydal během ceremonie, jíž se zúčastnili zástupci Ministerstva ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Ukrajiny, Státní agentury pro správu vyloučené zóny Ukrajiny, Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Evropské komise.

Udělení licence přišlo po ročním testovacím provozu nového sarkofágu, který prošel všemi zkouškami a úpravami k plné spokojenosti SNRIU. Byl postaven v letech 2012-2015 mimo elektrárnu a přesunut nad zničený blok v listopadu 2016.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..