Laserová fúze má za sebou klíčový experiment. Americké Národní fúzní zařízení (National Ignition Facility) dosáhlo rekordního výtěžku fúze, který označuje za “práh zapálení”. Rekordní laserový výstřel vyrobil 25krát tolik, co nejlepší dosavadní experiment NIF.

Laserová komora v National Ignition Facility. (Zdroj: LLNL)
Laserová komora v National Ignition Facility. (Zdroj: LLNL)

“Tento výsledek je historickým krokem kupředu ve výzkumu udržované inerciální fúze,” říká Kim Budilová, ředitelka Lawrence Livermore National Laboratory, jejíž součástí je i NIF. Otevírá “zcela nový režim pro bádání a pro pokrok v našich klíčových národních bezpečnostních misích”, dodává.

NIF má plochu větší než tři fotbalová hřiště a generuje 192 intenzivních laserových paprsků, které cílí na peletu deuterium-tritiového fúzního paliva o průměru pouhých několik milimetrů. Laserový paprsek zahřeje peletu na teplotu více než 3 miliony °C, což rychle odpaří její povrch – to doprovází efekt, který způsobí stlačení deuteria a tritia na hustotu, při které se jejich atomy začínají slučovat. Tyto fúze uvolňují vydatná množství energie, označované jako „výtěžek“.

Rekordní výtěžek

LLNL uvádí, že předběžné analýzy experimentu z 8. srpna ukázaly výtěžek 1,3 MJ, což by bylo asi 25krát tolik, co předchozí rekord 55 KJ, kterých vědci dosáhli v lednu 2018.

Tou nejvyšší metou NIF je dosáhnout “zapálení”, což je stav, kdy záření, uvolněné při fúzi, stačí pro zahřátí okolního paliva, které se začne slučovat také a vznikne tak sebeudržující se řetězová fúzní reakce. Podle LLNL nás poslední rekord posunul na “práh” této hladiny.

Laserová fúze – další vyhlídky

“Tyto nové experimentální režimy a možnosti jsou velkou inspirací pro nové cesty a způsoby výzkumu a příležitostí pro srovnávací modely, pomocí kterých chceme pochopit, jak blízko zapálení jsme,“ uvádí LLNL. „Už chystáme plány na další pokusy, ale bude trvat několik dalších měsíců, než je připravíme k uskutečnění.“

LLNL dále prohlašuje: “Tou hlavní misí NIF je poskytnout experimentální vhledy a data pro program Stockpile Stewardship, který je ve vedení Národní správy jaderné bezpečnosti”, jinými slovy, pro údržbu a modernizaci amerického jaderného arsenálu, ale výsledky, které produkuje, jsou rovněž zásadní pro zcela mírumilovný cíl postavit elektrárny, fungující na jaderné fúzi.

LLNL uvedla, že nový rekord se podařil díky řadě vylepšení: nová diagnostika, změny ve výrobě hohlraumu, dutého zařízení, kde je umístěna peleta, a kromě jiného i zvýšení přesnosti laseru.

Předběžné údaje o výtěžku 1,3 MJ musejí projít recenzním řízením a vyjít ve vědeckém časopise, než budou uznány za oficiální data, uvádí LLNL.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..