Součástí expozice českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji bude i model malého modulárního jaderného reaktoru, jenž vyvíjí společnost Centrum výzkumu Řež (CVŘ) ze Skupiny ÚJV. Projekt Energy Well, který už před třemi lety vzbudil velkou mezinárodní pozornost na summitu SMR v americké Atlantě, je prvním ze dvou vznikajících prototypů modulárních reaktorů české provenience.

Vizualizace bloku  reaktorem Energy Well. (Zdroj: CVŘ)
Vizualizace bloku reaktorem Energy Well. (Zdroj: CVŘ)

Brány výstaviště EXPO 2020 se otevřou s téměř ročním zpožděním dne 1. října 2021, model Energy Well si návštěvníci českého pavilonu budou moci prohlédnout po celou dobu trvání výstavy, tedy do 31. 3. 2022.

Energy Well

Projekt malého modulárního vysokoteplotního jaderného reaktoru chlazeného tekutými solemi představuje moderní zdroj energie, založený na stavebnicové konstrukci s vysokou pasivní bezpečností a nižšími investičními nároky. Energy Well má za sebou ekonomickou studii, která potvrdila jeho komerční potenciál, úspěšnou studii proveditelnosti a v loňském roce získal i patent od Úřadu průmyslového vlastnictví. Projektový tým vedený Markem Ruščákem aktuálně pracuje na výstavbě experimentální jednotky, která bude sloužit pro ověření designu a základních fyzikálních vlastností zařízení, ta by měla být plně funkční do deseti let.

Energy Well cílí na dodávky čisté a stabilní energie na regionální úrovni. Ať už pro kritickou městskou infrastrukturu, nebo pro velké výrobní závody či dodávky tepla pro domácnosti. Navazuje na strategii decentralizace zdrojů elektřiny a přináší způsob, jak udržitelně naplnit nízkouhlíkové cíle světového společenství.

Model českého reaktoru na cestě

Do největšího města Spojených arabských emirátů míří kovový model Energy Well v měřítku 1:30. Ten byl vyroben konstrukčním týmem v dílnách Centra výzkumu Řež, o 3D tisk makety reaktorové haly se postarali profesionálové z věhlasné české společnosti Prusa Research.

Kontejner s modelem Energy Well a dalšími exponáty pro český pavilon odplul v pátek 16. července. 2021 na lodi Nagoya Express z přístavu v Hamburku. Více než 335 metrů dlouhá a 42 metrů široká kontejnerová loď s volacím znakem DGWD2 na cestě do Dubaje překoná vzdálenost zhruba 7 000 námořních mil (cca 13 000 kilometrů) Do cíle v přístavu Jebel Ali by měla i se čtyřmi zastávkami připlout v neděli 8. srpna 2021.

Další směr vývoje

Ve Skupině ÚJV vzniká i druhý český prototyp malého reaktoru. Pod názvem HeFASTo ho letos na jaře představila mateřská společnost ÚJV Řež. Oba tyto projekty staví na znalostech a zkušenostech tří generací jaderných inženýrů z Řeže a i díky jejich vědeckému potenciálu zůstává Česká republika respektovaným členem světové jaderné komunity.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..